Конференція з відновлення України: громадянське суспільство надало свої рекомендації | Центр прав людини ZMINA

Конференція з відновлення України: громадянське суспільство надало свої рекомендації

A+ A-

4 липня у швейцарському місті Лугано стартувала дводенна Конференція з питань відновлення України. До участі в конференції залучені понад 40 держав і понад 20 міжнародних організацій, а також високопосадовці ЄС, представники міжнародних фінансових інституцій і правозахисних структур. А перед початком офіційної конференції українське громадянське суспільство провело захід, де озвучили рекомендації по відбудові держави.

Тетяна Печончик (у центрі)

Говорячи про роль громадянського суспільства у відновленні держави та його взаємодію з владою, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик заявила, що відбувається зазіхання з боку влади на права та свободи під час воєнного стану.

“Важливо розуміти, що під час воєнного стану деякі права та свободи можуть обмежуватись. Однак часом ці обмеження не є пропорційними, зокрема, коли парламент дуже швидко ухвалює деякі закони, які містять недемократичні норми, – сказала правозахисниця. – Також важливо зберегти свободу слова під час воєнного стану. Тут я маю на увазі єдиний національний телемарафон. Тут, у Лугано, зібралося чимало видатних лідерів і представників громадянського суспільства, але я гадаю, багатьох з них ми частіше побачимо в ефірі CNN, але не в національному марафоні. Наші голоси мають бути почуті також і на національному рівні, в нашому національному медіапросторі”.

Печончик також у контексті призначення нового Омбудсмана в Україні зауважила, що цей інститут досі є політизованим, а кадрові зміни не сприяли покращенням у структурі. Разом з тим ще однією проблемою, як вважає експертка, є незакінчене реформування Суспільного, що не може гарантувати йому цілковиту незалежність, а також відсутність відкритого конкурсу з обрання нових членів Національної ради з питань телебачення та радіомовлення як медіарегулятора.

Крім того, під час заходу експерти громадянського суспільства презентували рекомендації до Національного плану відновлення України, які були підготовлені за координації Коаліції Реанімаційного пакету реформ.

Зокрема, співголова Ради Коаліції РПР Оксана Величко розповіла про топ-10 рекомендацій, серед яких проведення комплексної судової реформи, удосконалення системи органів прокуратури та органів кримінальної юстиції, модернізування сфери безпеки та оборони за стандартами НАТО, завершення реформи децентралізації влади, продовження антикорупційної реформи та інше.

Виконавчий директор Міжнародного фонду “Відродження” Олександр Сушко зазначив, що варто скоротити відстань між політиками та громадянами: “Ми маємо зробити культурною нормою той високий рівень взаємодії між політиками та громадянами, який є зараз”.

А голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков впевнений, що Україна не зможе виграти війну проти Росії без встановлення у державі принципу верховенства права, яке неможливе без проведення судової реформи.

Ця конференція має дати початок серії заходів з допомоги у відновленні України. Відбудова України після російської агресії буде коштувати понад €750 мільярдів, більшу частину витрат готовий покрити Європейський Союз.

Дивіться трансляцію заходу за посиланням.