Люстрація як інструмент подолання негативних наслідків війни: Альона Луньова взяла участь в обговоренні майбутніх виборів в Україні | Центр прав людини ZMINA

Люстрація як інструмент подолання негативних наслідків війни: Альона Луньова взяла участь в обговоренні майбутніх виборів в Україні

A+ A-

23 квітня 2025 року в Києві відбувся правозахисний клуб на тему “За яких умов Україна може провести вибори?”, організований Центром громадянських свобод та Громадянською мережею ОПОРА. Захід зібрав експертів, правозахисників та представників громадянського суспільства для обговорення викликів, пов’язаних із проведенням виборів в умовах війни.​ 

Учасники порушили низку важливих питань, зокрема за яких умов можливі вибори під час війни: від законодавчих змін і безпеки до участі переміщених осіб, військових та колаборантів. Значну увагу приділили темам довіри до процесу, інформаційної безбар’єрності, ролі громадянського суспільства та потребі в люстрації. 

Так, Альона Луньова, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA, підкреслила, що люстрація може стати одним із ключових інструментів для відновлення довіри до органів влади в повоєнному контексті. 

“Метою люстрації є відновлення та захист демократичних та конституційних засад діяльності органів влади. У сенсі подолання наслідків війни вона може стати важливим інструментом, що дозволить убезпечити від потрапляння до влади осіб, афілійованих з Росією. Попри попередній не дуже позитивний досвід люстрації в Україні ми маємо зробити висновки з помилок, проте запровадити відповідний механізм люстрації, оскільки це дієвий інструмент переходу від війни до миру, від авторитаризму до демократії”, – зазначила адвокаційна директорка ZMINA.

Луньова також наголосила на важливості глибокого експертного обговорення цього питання та його правового врегулювання, щоб уникнути реакційних рішень: “Має бути експертне обговорення критеріїв проведення люстрації, що саме має вважатися компрометувальним зв’язком з РФ. Згідно з даними загальнонаціонального дослідження, 68% українців вважають, що люстрація може бути використана як інструмент відновлення довіри до органів державної влади після війни. Водночас, навіть якщо люстрація і обмеження стосовно проросійських сил є запитом суспільства, вони мають впроваджуватися лише відповідно до закону. І ми виступаємо за запровадження інструмента люстрації, зокрема щодо виборних посад. І ця процедура має бути якомога раніше запроваджена після детальних обговорень із суспільством”.

Нагадаємо, що на початку березня відбулася презентація загальнонаціонального соціологічного дослідження, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” на замовлення Центру прав людини ZMINA. Дослідження охоплює вплив війни на українське суспільство, ставлення громадян до люстрації, збереження пам’яті про війну та державну політику відновлення. 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: