Ми “захворіли” бажанням допомагати людям – майбутні монітори НПМ
Учасники базового тренінгу моніторів Національного превентивного механізму побачили необхідність і шляхи проведення змін для покращення життя людей у місцях несвободи та бажають якнайшвидше застосувати свої знання на практиці.
Про це свідчать відгуки майбутніх моніторів про 4-денний тренінг, який проходив з 19 по 23 липня в Освітньому домі прав людини у Чернігові.
“Я захворів бажанням допомагати людям у місцях несвободи. Хочу швидше здійснити свій перший візит. Вдале поєднання теорії і практики – це те, що вирізняє саме цей захід серед інших проектів”, — зазначають у коментарях учасники тренінгу.
Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області Леонід Ілюк відзначає продуману логістику комфортного перебування учасників та тренерів в Освітньому домі прав людини в Чернігові, чудове поєднання лекційного викладення з самостійною роботою, колективні завдання, цікаві конкурси і факультативи та відчуття команди.
“Участь у тренінгу додала мені впевненості у тому, що небайдужі, сповнені надії на краще та готові діяти люди формують майбутнє України. Отримані знання допоможуть підвищити ефективність діяльності регіонального представництва офісу омбудсмана на Буковині, важливою частиною якої є саме здійснення візитів у рамках НПМ”, — каже Ілюк.
Він також висловив побажання, аби на наступних тренінгах була розширена робота з кейсами, було більше площадок для дискусій, групових робіт та польових заходів (виїзди на об’єкти).
“На тренінгу панувала щира і дружня атмосфера. Дізналася багато нового про права людини, дотримання і порушення їх у місцях несвободи. Було цікаво зрозуміти як працює превентивний механізм, як можна змінити на краще життя людей, побороти несправедливість, дискримінацію. Після завершення в мені змішані відчуття, адже щаслива, що потрапила на навчання, зустріла однодумців, дізналася відповіді на багато запитань. Попри радість виникали і сумні відчуття, коли на конкретних наведених прикладах відчувала несправедливість, погане ставлення, жорстокість у місцях несвободи, до дітей і хворих людей”, – каже учасниця з Тернополя Соломія Кручока.
“Нові монітори – це необхідна умова для зміцнення та розвитку Національного превентивного механізму. Важливо, що зацікавленість НПМ зростає. Конкурс на навчання на базовому курсі зріс більше, ніж удвічі. Тому ми сподіваємось, що нові монітори допоможуть як збільшити кількість візитів, так і сягнути найвіддаленіших місць, де знаходяться місця несвободи”, — зазначає представник організаторів з міжнародного фонду “Відродження” Василина Яворська.
Керівник Секретаріату офісу Уповноваженого Богдан Крикливенко додає, що за 4 роки, протягом яких офіс Уповноваженого з прав людини реалізує функції НПМ, співробітництво пліч-о-пліч із громадськість довело ефективність обраної концепції Омбудсман “+”.
“Цими днями, проводячи навчання ще однією групи активних та небайдужих колеги ми мали нагоду поділитися набутими знаннями і досвідом з майбутніми моніторами НПМ, які, я переконаний, будуть достойними новими членами національної спільноти моніторів НПМ, яка вже налічує близько 200 осіб в усіх куточках України”, — каже Крикливенко.
Національний превентивний механізм (НПМ) – це незалежний національний орган, який створений і діє відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань і передбачає регулярний моніторинг усіх місць несвободи (слідчих ізоляторів, інтернатів, психоневрологічних лікарень, хоспісів, в’язниць, військових частин тощо) для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. В Україні діє з 2012 р. у форматі “Омбудсмен +”, що передбачає здійснення моніторингових візитів до місць несвободи працівниками офісу Омбудсмена спільно з громадськими активістами, які беруть участь на громадських засадах.
Тренінг проведено за участі Секретаріату Уповноваженого ВР України з прав людини у взаємодії із спільнотою моніторів НПМ, ГО “Центр інформації про права людини” та за підтримки програми “Права людини та правосуддя” фонда Міжнародного фонду “Відродження”.