“Ми маємо будувати таку повоєнну країну, де на громадських активістів не нападають”, — Тетяна Печончик
Впродовж 29-30 вересня одночасно в двох містах країни, Києві та Львові, пройшла конференція “Зі стійкості до відновлення: ключова роль громадянського суспільства України”. Цей захід об’єднав представників громадянського суспільства, візіонерів та галузевих фахівців, волонтерів, урбаністів, незалежні медіа, бізнес, соціальних інноваторів, представників уряду та органів місцевого самоврядування, представників донорської спільноти та міжнародних організацій задля обговорення ролі громадянського суспільства у відновленні України після війни.
Голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик також долучилася до конференції в рамках панелі “Як забезпечити і впроваджувати відновлення на основі прав людини, справедливості й інклюзії”.
На думку Печончик, перед тим, як говорити про Україну з мрій, треба згадати минуле країни і ті речі з довоєнного часу, які суспільство не має права перенести у повоєнний час.
“В цій ситуації громадянське суспільство є нервом, яке тонко і глибоко відчуває всі процеси. Серед нас були і є люди, які розуміють більше за інших, що відбувається, які викривали російські впливи на місцевому рівні. Такою була Катерина Ґандзюк, яка за два тижні до нападу на неї написала пост, де передбачила окупацію Росією українських Півдня та Півночі та переслідування проукраїнських активістів”, — сказала Тетяна Печончик.
Правозахисниця розповіла, що ZMINA багато років фіксує дані про напади і переслідування активістів, і кожного року таких випадків ставалося близько 100. Половина з них — саме фізичні напади та погрози, а абсолютна більшість з них ефективно не розслідувалася.
Печончик переконана, що через безкарність злочинів Росія у повномасштабній війні має неабиякий вплив. Так, у 2016 голова Вовчанського районного суду Харкова Ірина Уханьова винесла рішення про арешт на 15 діб правозахисника та юриста Максима Корнієнко за те, що він вів зйомку судового засідання над ромами на мобільний телефон і відмовився перервати зйомку. Максим добивався відставки цієї судді, але Вища рада правосуддя лише відправила її на курси підвищення кваліфікації. А зараз Уханьова звинувачена за статтею про колабораціонізм, тому що почала співпрацювати з Росією, коли та окупувала Вовчанськ.
Інший випадок стався у 2021 році стосувався активіста Валерія Харчука з Рубіжного, який викривав корупцію на місцевому рівні. Йому 6 разів протягом року обливали кислотою та підпалювали автівки, а мер Рубіжного Сергій Хортів навіть побив Харчука. Після того, як Росія захопила Рубіжне, Хортів перейшов на бік країни-агресора.
“Ми багато років зверталися до правоохоронних органів, щоб вони покарали цих людей, але вони просто закривали очі і нічого не відбувалося. Згодом ці люди стали першими зрадниками. Саме тому захист громадянського суспільства веде до захисту держави. Саме тому ми маємо будувати таку повоєнну країну, де на громадських активістів не нападають, або якщо це сталося, то напади ефективно би розслідувалися. Ми не маємо права ще раз допуститися такої помилки”, — заявила Тетяна Печончик.
Дивіться відео із заходу за посиланням.