Наразі в полоні росіян 26 наших журналістів, і двох з них ми не можемо знайти — Людмила Янкіна | Центр прав людини ZMINA

Наразі в полоні росіян 26 наших журналістів, і двох з них ми не можемо знайти — Людмила Янкіна

A+ A-

9 квітня у Києві стартувала кампанія “Безпека журналістів та інших працівників медіа в Україні в умовах воєнного стану”, яку запустили Міністерство культури та інформаційної політики України спільно з проєктом Ради Європи. Центр прав людини ZMINA також виступив на цьому заході.

Ця ініціатива прагне об’єднати представників медіа та журналістів, громадянського суспільства, органів державної влади та міжнародних організацій, щоб спільно працювати в сфері захисту журналістів та підтримки свободи слова та свободи медіа в Україні.

Людмила Янкіна, керівниця напрямку із захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA, розповіла, що ZMINA з 2016 року документує переслідування представників громадянського суспільства, зокрема журналістів, і після початку повномасштабного вторгнення викликів збільшилося у десятки разів. Янкіна додала, що організація надає журналістам юридичну допомогу, фінансову допомогу допомагає з релокацією всередині країни та за кордон тощо.

Експертка згадала випадок редакції газети “Ворскла” із Сумської області, коли декілька журналістів з цьому видання заповнювали заявку на допомогу, перебуваючи у бомбосховищах:

“Це були чи не єдині журналісти, які залишилися у цьому населеному пункті, тому що вишки не працювали і можливість трансляції була припинена через обстріли росіянами. І коли журналісти виїжджають, то місцеві мешканці опиняються в умовах інформаційного колапсу”.

Російські частоти намагаються увірватися в український простір, там, де відбуваються посилені постріли, щоб сіяти пропаганду і переконувати людей, що вони не потрібні Україні, переконана Янкіна. 

“Журналісти хочуть, мають і мусять залишатися на небезпечних територіях, бо їхня робота є важливою. І таких журналістів варто підтримувати”, — вважає правозахисниця.

Людмила Янкіна також додає, що журналісти є цивільними заручниками. Після того, як журналіста незаконно викрадають на окупованій території, українці на підконтрольній території втрачають з ним зв’язок: 

“І таку людину дуже складно знайти, оскільки журналістів викрадають і поміщають в неофіційні місця несвободи. Їх тримають в імпровізованих катівнях. Зараз в полоні росіян знаходиться 26 наших журналістів, і двох з них ми взагалі не можемо знайти. Це Ірина Левченко і це Вікторія Рощина”.

Як підсумовує Людмила Янкіна, важливо, аби Рада Європи, зокрема, домагалася інформації з боку Росії про місця несвободи українських журналістів.

Переглянути відео із заходу можна тут.