Переслідування активістів у 2019 році: брифінг для посольств і міжнародних організацій
15 січня 2020 року правозахисні організації провели інформаційний брифінг для представників посольств і міжнародних організацій, де коротко представили результати моніторингу нападів та інших видів переслідування правозахисників і громадських активістів в Україні у 2019 році.
Захід відкрив Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерландів в Україні Йоганнес де Мол, який зауважив, що робота правозахисників є життєво важливою для демократичного суспільства, а їхній захист – один із пріоритетів зовнішньої політики Нідерландів.
За словами посла, він був вражений, дізнавшись, що третина нападів на правозахисників у 2019 році сталися через їхню діяльність на захист ґендерної рівності та ЛГБТ-спільноти. Також він звернув увагу на те, що ситуація з розслідуванням нападів залишається незадовільною. “Ми стоїмо пліч-о-пліч із вами в боротьбі за справедливість в Україні”, – додав Йоганнес де Мол.
Метью Шааф, директор представництва Freedom House в Україні, розповів про роботу правозахисних організацій щодо документування нападів на правозахисників і громадських активістів в Україні у 2019 році. Він повідомив, що наприкінці січня планується презентація української версії спільної доповіді для широкої аудиторії.
В’ячеслав Ліхачов, аналітик Центру прав людини ZMINA, представив основні тренди 2019 року і розповів про головні загрози для громадянського суспільства в Україні, причини переслідування активістів та статистику за підсумками року.
“Атаки на активістів, підпали їхніх автівок і будинків, на жаль, залишаються традиційними формами тиску на активних людей, щоб змусити їх припинити громадську діяльність”, – сказав він. За словами Ліхачова, на фоні безкарності й неефективного розслідування нападів чи не єдиним способом захисту активістів залишається публічність і розголос випадків переслідування, адже тоді нападникам доводиться “платити вищу ціну”.
На заході також виступили потерпілі активісти. Один із них – Роман Лихачов, відомий чугуївський адвокат, який веде правозахисну та антикорупційну діяльність. У ніч на 26 серпня 2019 року у двері квартири, де проживає Лихачов, невідомі ввігнали сокиру, а поруч повісили вінок, на стрічках якого були написи з погрозами. Тієї ж ночі до офісу адвоката принесли труну і хрест із його іменем.
Лихачов пов’язує погрози з діяльністю в “Мережі антикорупційних центрів”, що спрямована на розслідування незаконних бізнес-схем, пов’язаних з оточенням народного депутата Дмитра Шенцова, зокрема нелегального продажу алкоголю. 2 вересня банери з інформацією про адвокатські послуги, що надає Лихачов, у смт Печеніги були облиті червоною фарбою. Активіст вважає це продовженням погроз.
Лихачов заявив, що досудове розслідування злочину проводиться неефективно.
Інша потерпіла – журналістка і лідерка громадського екологічного руху “Зелений лист” з Одеси Світлана Підпала. 7 травня 2019 року в Одесі на території Літнього театру Міського саду на Підпалу вилили відро помиїв, коли вона чекала інспектора комунального підприємства “Зелентрест”, який мав зафіксувати неякісне пересадження дерев.
Активістка протестувала проти робіт на території Літнього театру, які незаконно проводили комерційні партнери мера Одеси Геннадія Труханова. На думку потерпілої, за організацію нападу є відповідальними особи, які співпрацюють з топчиновниками Одеської міськради, а про його підготування знали представники фірми-підрядника. Звинувачення в нападі було висунуто безробітному Сергієві Сімерненку. За словами активістки, слідство велося неякісно та заангажовано, організаторів і замовників нападу не встановлено, незважаючи на наявність доказів, а безробітний нападник якимось чином зміг сплатити грошову заставу і продовжує користуватися послугами двох приватних адвокатів.
Захід пройшов на базі Посольства Королівства Нідерландів в Україні і був організований представництвом Freedom House в Україні в співпраці з Українською Гельсінською спілкою з прав людини, Центром прав людини ZMINA i Truth Hounds.