Підтримка постраждалих від війни: правозахисники презентували нову дорожню карту законопроєктів | Центр прав людини ZMINA

Підтримка постраждалих від війни: правозахисники презентували нову дорожню карту законопроєктів

A+ A-

Коаліція правозахисних організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, розробила нову дорожню карту законопроєктів для тринадцятої сесії Верховної Ради України IX скликання, яка розпочала свою роботу 4 лютого 2025 року. 

Документ містить аналіз ключових законодавчих ініціатив, які варто ухвалити для підтримки постраждалих громадян, а також ті, які необхідно доопрацювати або відхилити, щоб уникнути порушення їхніх прав.

Пріоритетні законопроєкти

У “зеленій зоні” дорожньої карти, тобто серед тих, які правозахисники закликають ухвалити, законопроєкт № 9069. Його ухвалення дозволить запровадити адміністративну позасудову процедуру встановлення фактів народження, смерті, шлюбу і розлучень, які відбулися на ТОТ.

Також до переліку важливих законодавчих ініціатив внесено законопроєкт щодо нової редакції Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, який покликаний удосконалити державну підтримку ВПО.

Законопроєкти, що викликають занепокоєння

До “червоної зони” правозахисники зарахували законопроєкти, які, на їхню думку, можуть негативно вплинути на права постраждалих від війни. Зокрема, занепокоєння викликають ініціативи, що імітують ратифікацію Римського статуту, оскільки їхні норми можуть ускладнити процес розслідування міжнародних злочинів.

Адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова зазначає: “Ухвалюючи законопроєкти, потрібно оцінювати ефект, який вони можуть мати для наших громадян, які наразі перебувають в окупації. Цього разу в “зеленій зоні” в нас знову законопроєкт, який уже тривалий час перебуває на розгляді парламенту, № 9069, ухвалення якого має забезпечити запровадження адміністративної позасудової процедури встановлення фактів народження, смерті, шлюбу і розлучень, що відбулися на ТОТ. Також законопроєкт, який ми тривалий час готували щодо нової редакції підтримки ВПО. У “червоній зоні” в нас законопроєкти, які стосуються імітації ратифікації Римського статуту”.

Важливість узгодженості законодавчих ініціатив

Коаліція правозахисних організацій закликає Верховну Раду України уникати ухвалення законопроєктів, що містять суперечливі положення або дублюють уже ухвалені закони. Одним з таких прикладів є ініціативи щодо обліку постраждалих дітей, які можуть призвести до правової плутанини та ускладнити доступ до допомоги.

Повний текст дорожньої карти доступний на сайті Центру прав людини ZMINA.

Нагадаємо, що такі дорожні карти законопроєктів для парламенту коаліція робить двічі на рік. Цього року також представники коаліції презентували 13 пріоритетних кроків держави на 2025 рік у сфері захисту прав людини в умовах війни. Ці дії, на думку правозахисників, дозволять забезпечити передбачувану політику підтримки потерпілих, досягти справедливості та зробити дії держави ефективнішими.

Довідково

До Коаліції організацій, які з 2014 року опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять: Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас SOS”, ГО “Крим SOS”, БФ “Право на захист”, БФ “Схід SOS”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.

Цей матеріал вийшов за підтримки UK International Development від уряду Великої Британії; висловлені погляди необов’язково відображають офіційну позицію уряду Великої Британії.