Політика відновлення України має включати Крим і його мешканців — Альона Луньова в Римі
9 липня 2025 року у Римі напередодні Конференції з питань відновлення України — Ukraine Recovery Conference (URC2025) пройшов захід “Україна та Італія. Чому Крим нас об’єднує?”, присвячений ситуації в тимчасово окупованому Криму, впливу тривалої окупації на права людини, а також ролі Криму в процесі відновлення України. Подію організували Італійська федерація прав людини, Центр прав людини ZMINA, Міжнародне партнерство з прав людини та Europa Radicale за підтримки Офісу Кримської платформи.

З вітальним словом виступили Постійна Представниця Президента України в АР Крим Ольга Куришко, президент Італійської федерації з прав людини (FIDU) Антоніо Станґо та співробітниця Europa Experience Рода Омідо.
У дискусії взяли участь Постійна Представниця Ольга Куришко, президент Італійської федерації з прав людини (FIDU) і ментор політв’язня Амета Сулейманова Антоніо Станґо, віцепрезидентка Італійської федерації з прав людини (FIDU) Елеонора Монджеллі, адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, координатор ініціативи “Europa Radicale” Ігор Боні, менеджерка програм Міжнародного партнерства з прав людини Світлана Валько.
Учасники обговорили виклики, з якими стикаються мешканці окупованого Криму та інші постраждалі від війни. Також у межах події відбувся показ фільму від Ukrainer про історію корінного народу України — кримських татар. Фільм розповідає про те, як Росія системно стирає, переписує та використовує історію кримських татар як інструмент пропаганди.

На заході виступила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, яка почала виступ словами: “Я з Криму, і завжди я намагаюся говорити про те, що є свідком того, яким був Крим до 2014 року і після”. Вона наголосила на важливості свідчень очевидців подій 2014 року та необхідності зберігати пам’ять про спротив і наслідки окупації: “Іноді здається, що інтерес до Криму згасає. І чим далі у часі ми від подій окупації півострова, тим простіше російській пропаганді нав’язувати всім іншу історію — про референдуми, добровільність “приєднання” тощо. Але ми, кримчани, можемо свідчити про те, як усе відбувалося. І ми маємо продовжувати це робити попри втому, байдужість і зусилля російської пропаганди переконати світ, що спротиву не було”.
Адвокаційна директорка ZMINA підкреслила, що попри постійні зусилля громадянського суспільства, дії держави щодо тимчасово окупованих територій залишаються несистемними. Особливо це стосується політики, в якій між безпековими цілями та правами людини часто обирають перше, іноді без достатніх підстав та обґрунтування.
“Ми проводимо цю розмову в переддень конференції URC2025, і завтра, найімовірніше, з основної сцени ви не почуєте про Крим чи інші окуповані території. І це не лише про державу Україна, а й про міжнародних партнерів, які роками ігнорують голоси правозахисних організацій”, — сказала Альона Луньова.
Вона наголосила, що жителі тимчасово окупованих територій — це не лише жертви агресії, а й стратегічний ресурс відновлення України, і політика відновлення має це враховувати.

У виступі Альона Луньова також озвучила ключові вимоги та кроки, які на думку українських правозахисників мають стати частиною як державної політики України, так і стратегії міжнародних партнерів. Насамперед, йдеться про необхідність інтегрувати потреби жителів тимчасово окупованих територій у всі напрями відновлення країни — від інфраструктурних проєктів, житлової політики та охорони здоров’я до систем освіти, економіки та психосоціальної підтримки.
“Справжнє відновлення — це не лише відбудова зруйнованого, а й відновлення того, що робить Україну цілісною: її людей. І тих, хто зараз живе в окупації, зокрема”, — зауважила адвокаційна директорка ZMINA.
Нагадаємо, що напередодні URC2025 українські та міжнародні гуманітарні і правозахисні організації закликали Уряд України та міжнародних партнерів забезпечити включення в плани відновлення потреб та прав мешканців тимчасово окупованих територій. Прочитати та підтримати спільну заяву можна за посиланням.

Довідково
URC2025 відбудеться з 10 по 11 липня 2025 року. Це буде четверта Конференція з питань відновлення України, що продовжуватиме серію політичних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій реконструкції України з початку повномасштабної війни Росії проти України.
Конференція відображатиме принципи Лугано, включаючи “всесуспільний” підхід до відновлення через змістовну участь широкого кола зацікавлених сторін.
Фото: Представник Президента України в Автономній Республіці Крим.