Половина українців за відновлення зв’язків із непідконтрольними територіями – опитування
Половина українців (53%) висловилася за відновлення транспортного сполучення і повноцінних зв’язків із населенням непідконтрольних уряду України територій.
Про це свідчать результати нещодавнього опитування, яке проводилося Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та в співпраці з Центром прав людини ZMINA.
Результати опитування свідчать про те, що українці вважають жителів непідконтрольних уряду територій жертвами конфлікту, які потребують всебічної підтримки з боку України.
Майже 23% опитаних вважають, що має зберігатися поточний стан справ: держава декларує підтримку населення на непідконтрольних уряду України територіях, але продовжує економічну, транспортну блокаду.
8% українців вважають, що держава має запровадити повну блокаду непідконтрольних територій.
Соціологічне опитування, яке проводилося в травні-червні 2020 року, мало на меті з’ясувати ставлення українців до певних правозахисних викликів, пов’язаних із конфліктом на Сході України.
“Украй важливо, щоб за цих складних часів толерантність і повага до прав людини були в основі будь-яких рішень”, – зауважила постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева.
“Пандемія стала для нас додатковим поштовхом, щоб з більшою турботою та солідарністю ставитися до всіх співгромадян та нікого не залишити без уваги. Результати дослідження свідчать, що половина українців прагне саме цього”.
Половина українців також вважає, що жителі непідконтрольних уряду територій є жертвами конфлікту і потребують всебічної підтримки з боку України: про це заявили 55% респондентів.
19% опитаних зазначили, що жителі непідконтрольних територій такі самі громадяни України, як і решта, і не потребують додаткової підтримки.
Ще 11% вважають, що уряд України не має підтримувати жителів, які залишилися проживати на непідконтрольних територіях, адже вони самі ухвалили таке рішення.
Коментуючи результати опитування, адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова зауважила, що його результати вкотре доводять гуманістичність поглядів українців на підтримку постраждалих від конфлікту та на відновлення зв’язків із населенням непідконтрольних уряду України територій.
“Це дуже важливі показники в контексті задекларованого державного курсу реінтеграції, а також застосування владою України позитивних дій, зокрема таких, як спрощений порядок вступу дітей з непідконтрольних територій до закладів освіти тощо“, – наголосила Луньова.
Українців також спитали, хто, на їхню думку, має бути притягнутий до кримінальної відповідальності за співпрацю з органами влади так званих “ДНР”/ “ЛНР”. Половина респондентів, а саме 53%, вважає, що тільки ті, чия провина у воєнних та інших тяжких злочинах буде доведена в суді.
22% вважають, що відповідати мають усі, хто обіймав керівні посади в так званих “ДНР” / “ЛНР”.
Лише 7% думають, що всі мешканці непідконтрольних територій у тій чи іншій формі співпрацювали з місцевою владою.
Ще 3% вважають, що ніхто не має відповідати.
Майже 59% українців підтримують членство України в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.
Ще 24% не знають, що таке Міжнародний кримінальний суд.
9% висловилися проти членства, стільки ж українців не визначилися з відповіддю на запитання.
Загальна інформація. Дослідження проводилося Київським міжнародним інститутом соціології в травні-червні 2020 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2000 інтерв’ю. Вибірка репрезентативна для дорослого населення (віком 18 років і старше) України.
Опитування проводилось у всіх областях України, окрім територій, які тимчасово не контролюються урядом України: АР Крим, окремих районів Донецької та Луганської областей.
Опитування проведено на замовлення ПРООН за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.