Правосуддя для жертв Росії: правозахисники презентували посібник для звернення до Міжнародного кримінального суду
26 листопада 2024 року в рамках Глобальної ініціативи проти безкарності відбулася онлайн-презентація посібника “Як постраждалі в Україні можуть бути почуті Міжнародним кримінальним судом (МКС)”, до розробки якого долучились українські громадські організації, зокрема Центр прав людини ZMINA. Цей посібник створено для того, щоб допомогти українцям зрозуміти механізми роботи МКС та можливості для постраждалих надавати свідчення і брати участь у судових процесах.
“На початку роботи ми побачили високий запит на правосуддя від постраждалих, але згодом він змінився певним розчаруванням, зокрема і тому, що розслідування подібних злочинів вимагає багато часу та зусиль. Розробка цього посібника є важливим кроком, адже багато хто не розуміє, як працює МКС, що створює певні невиправдані очікування”.
Керолайн Морель, спеціалістка з публічної інформації та відділу роботи з громадськістю МКС, акцентувала увагу на важливості наближення МКС до постраждалих громад та осіб.
“Наша місія — наблизити діяльність МКС до тих, хто постраждав. Ми пояснюємо, що суд переслідує осіб, а не держави. Посібник допоможе жертвам краще зрозуміти, як вони можуть скористатися правосуддям”, — зазначила Керолайн Морель.
Доктор Філіп Амбах, керівник Відділу з питань участі потерпілих і відшкодування шкоди МКС, підкреслив важливість залучення потерпілих до процесу: “Усі потерпілі мають право звертатися до МКС і просити дозволу на участь у судових засіданнях. Однак, ми маємо визнати, що активна роль почнеться лише після арешту підозрюваних. Поки ж важливо інформувати жертв про їхні права”.
Посібник розроблено організацією REDRESS у співпраці з Центром громадянських свобод, Правозахисною групою “СІЧ”, Центром прав людини ZMINA, Харківською правозахисною групою, Українською правовою консультативною групою, Відділом участі потерпілих та відшкодування шкоди та Відділом публічної інформації та роботи з громадськістю МКС. Він допоможе постраждалим від війни отримати доступ до міжнародного правосуддя та сприятиме поширенню інформації про роль МКС у розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та злочинів геноциду, які російські війська вчиняють в Україні.
Ознайомитися з посібником можна українською та англійською мовами.