Правозахисниця майбутнім поліцейським: Вам не досягнути успіху в роботі без довіри громади
Стаття 11 Закону “Про Національну поліцію” – спосіб розбудови безпечної громади та досягнення ключового показника ефективності роботи поліції – довіри громадян до поліцейських. Норма закону передбачає тісну співпрацю і взаємодію з населенням, територіальними громадами та громадськими об’єднаннями на засадах партнерства і спрямована на задоволення їхніх потреб.
Про це курсантам поліцейської академії розповіла керівниця проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна.
“Людям нецікаві сухі статистичні показники про злочинність у громаді. Вони оцінюють ефективність роботи поліції за відчуттями безпеки. Для них показник – чи бояться виходити із своєї квартири увечері. Без орієнтування на інтереси громади ви не зможете якісно виконувати свою роботу, навіть якщо ви працюєте, орієнтуючись на інтереси свого керівника і виконуєте всі показники. Громада буде незадоволена вами, бо ви не співпрацює з нею і не спілкуєтесь”, – розповіла правозахисниця.
Олексій Зіборов, заступник начальника відділу зі зв’язків із громадськістю Департаменту патрульної поліції, розповів, що його відділ створили після численних звернень громадськості про співпрацю. Для громадських організацій та ініціатив було важливо спільно з поліцією приходити в школи і разом реалізовувати загальнонаціональні проекти.
Людмила Янкіна розповіла про ініціативи, які діють в Україні у співпраці поліції та громадськості (community policing). Одним із прикладів, який вона навела, є ініціатива “Пітбуль”. Її створив Олексій Павловський після того, як його близьку людину збив п’яний водій. Тепер щоп’ятниці та щосуботи учасники ініціативи стежать за виходами з розважальних закладів, і якщо бачать, що людина сіла за кермо напідпитку, надають поліції орієнтування на автомобіль. Ця ініціатива працює не лише в Києві, а й у Кропивницькому, Львові та Рівному.
У кожної громади – різні безпекові виклики. У Дніпрі ґендерний клуб організував курси самооборони для тих жінок, які хочуть захиститись від домашнього та вуличного насильства, мешканців Ковеля турбували безпритульні собаки. Людмила Янкіна наголошує, що залученість поліції в громадські ініціативи – це й превентивна робота. Потрібно запитати у мешканців, які небезпеки їх турбують у громаді, і за результатами опитування можна об’єднуватись із зацікавленими сторонами, аби усувати безпекові ризики. За її словами, ініціатива може запрацювати, якщо до неї залучити якомога більшу кількість акторів. Часто долучатись може навіть бізнес.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безпекова ініціатива. Від ідеї до реалізації
“На Хмельниччині будуть працювати соціальні перемовники, які активно працюватимуть над безпековими ризиками у громадах і залагоджуватимуть конфлікти. Національна поліція забезпечує їх приміщенням та надає посаду, а бізнес і місцева влада фінансують обладнання, необхідні для їхньої роботи”, – розповідає Людмила Янкіна.
За словами Олексія Зіброва, Канаді та США знадобилося 25–30 років, щоб запрацювала філософія community policing. Він сподівається, що Україна швидше перейде від поодиноких ініціатив до філософії роботи поліцейських. Тим більше, що вона може скористатися результатами міжнародного досвіду.
“Я сподіваюсь, що настане той час, коли українці, як і канадійці, лишатимуть поліцейським свої ключі від помешкання, коли їхатимуть у відпустку. Але все залежатиме від того, як ви будете позиціонувати себе та комунікувати із громадою”, – звернулась до курсантів правозахисниця.
Наприкінці лекції заступник начальника Академії патрульної поліції Олександр Терещенко, який боронив Донецький аеропорт, вручив Людмилі Янкіній шеврон поліцейської академії за довіру і спільну роботу для розбудови безпечного середовища.