Роль Білорусі в індоктринації та мілітаризації українських дітей: правозахисники підняли цю тему в США, Бельгії та Нідерландах
Представники Центру прав людини ZMINA, Регіонального центру прав людини (РЦПЛ) та Freedom House відвідали США, Бельгію та Нідерланди з адвокаційною поїздкою щодо ролі Білорусі та Союзної держави (ред. – наддержавна організація Росії та Білорусі з єдиним політичним, економічним, військовим, митним, валютним та культурним просторами) в російській системі переміщення, індоктринації та мілітаризації українських дітей. Ці злочини були задокументовані у співпраці з Центром прав людини “Вясна” та BelPol.
Правозахисники зустрілися із представниками Державного департаменту США, Сенату та Конгресу, а також громадянським суспільством і науковими колами у Вашингтоні. Вони поділилися результатами дослідження про системне переміщення українських дітей з окупованих територій до Білорусі на “табори з перевиховання”. Основну увагу було приділено не процесу переміщення дітей, а саме тому, що відбувається із ними на території Білорусі, де їх методично піддають пропаганді, стирають їхню українську ідентичність та нав’язують ідею обов’язку воювати проти власної Батьківщини на стороні агресора.
“На них спрямована ціла система заходів стирання української ідентичності, починаючи від того, що називають їх виключно “російськими дітьми”, до “відпочинку в таборах” в оточенні пропаганди та послідовній мілітаризації. І ця практика, на жаль, працює дуже ефективно, окремі діти, після постійного перебування в цій системі та її впливу, самі стають акторами пропаганди. Така політика РФ, РБ та Союзної держави спрямована на знищення усвідомлення себе як українців та виховання в них майбутніх громадян РФ і потребує особливої уваги”, – зазначає аналітикиня ZMINA Онисія Синюк.
Крім цього, правозахисники приєдналися до заходу “Індоктринація українських дітей: як притягнути винних до відповідальності” за організації Razom for Ukraine у Нью-Йорку та участі науковців, активістів і журналістів. Юрій Юркевич, голова Freedom House в Україні, вважає, що “аудиторії було цікаво дізнатися деталі нашого дослідження, особливо стосовно ролі Союзної Держави Білорусі та Росії, відповідальності високопоставлених чиновників, зокрема Лукашенка, а також інструментального використання ҐОНҐО (ред. – урядово-контрольованих “неурядових” організацій) у переміщенні українських дітей“.
У Брюсселі експерти зустрілися з Європейською службою із зовнішніх справ, членами Європарламенту і делегатами Робочих груп Ради ЄС зі Східної Європи і Центральної Азії та прав людини. Вони закликали міжнародну спільноту забезпечити правосуддя шляхом розслідування причетності Білорусі та Союзної держави до системного переміщення, індоктринації й мілітаризації дітей, а також введення індивідуальних санкцій і гармонізації секторальних обмежень між Росією та Білоруссю.
“Усі залучені стейкхолдери не лише виявили глибокий інтерес до теми та продемонстрували розуміння природи злочинів, скоєних Білоруссю разом із Росією, але й висловили готовність продовжувати роботу над встановленням справедливості через санкційні та інші механізми”, – каже Оксана Субурай, менеджерка проєктів Freedom House.
Члени адвокаційної поїздки зустрілися також із представниками країн, які мали досвід в ідентифікації й реабілітації дітей, документуванні та створенні комісій правди і примирення, зокрема Аргентини, Перу, Парагваю, Південної Кореї, Судану, Мексики.
Тетяна Жукова, менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA, розповідає, що варто звернути особливу увагу на країни Африканського континенту, Азії та Латинської Америки, щоб залучити їх до участі в Міжнародній коаліції з повернення українських дітей, сприяти їхній медіації у створенні механізму повернення дітей. “Крім цього, потрібно створити системну програму реінтеграції й реабілітації дітей, залучивши до цього держави, які мають досвід роботи із дітьми у зонах збройних конфліктів”, – зазначила Жукова.
В Гаазі відбулися зустрічі з громадянським суспільством і працівниками Міністерства закордонних справ. Крім цього, правозахисники зустрілися з Офісом Прокурора Міжнародного кримінального суду та обговорили комунікацію про політичну індоктринацію та мілітаризоване перевиховання дітей на території Білорусі.
“Комунікація є унікальною, адже вперше в історії міжнародних судів і трибуналів йдеться про дискримінаційне переслідування дітей. Злочинці навмисно вибирали для перевиховання дітей у зв’язку з їхнім віком, національністю, місцем проживання та належністю до вразливих категорій, таких як сироти, діти з інвалідністю та ті, що позбавлені батьківського піклування. Політична індоктринація та мілітаризація цих дітей спричинили серйозні та довготривалі негативні наслідки як для кожної окремої дитини, так і для української нації”, – підсумувала Катерина Рашевська, юристка Регіонального центру прав людини.