Правозахисники проаналізували законопроєкти, які стосуються захисту прав постраждалих унаслідок конфлікту
Експерти Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав і свобод постраждалих від збройного конфлікту осіб, підготували свій аналіз законопроєктів, які наразі розглядає Верховна Рада України, та скерували цей аналіз до народних депутатів.
За словами правозахисників, з початку збройної агресії досі залишилося багато питань, які влада має врегулювати на законодавчому рівні.
“Разом з колегами ми проаналізували законопроєктні ініціативи, які стосуються захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту в Україні. Наші рекомендації стосовно цих документів ми виклали у форматі дорожньої карти, щоб депутатам легше було орієнтуватися в тому, які проєкти треба ухвалити, а які ініціативи відхилити. Сподіваємося, народним депутатам ця карта стане в пригоді”, – пояснила адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Дорожня карта є “світлофором”, де частина законопроєктів, які представники коаліції повністю підтримують та виступають за найшвидше їхнє ухвалення, розташована в “зеленій зоні”.
Серед таких “зелених” проєктів і законопроєкт №4564, який спрямований на врегулювання питання реєстрації місця проживання людей, що живуть в окупації, та ухвалення якого дозволить забезпечити доступ мешканцям окупованих територій, зокрема дітям, до низки послуг, можливостей, гарантованих державою, як-от до здобуття освіти тощо.
Частина проєктів у “жовтій зоні” потребує доопрацювання. Також є “червона зона”: ті проєкти законів, які становлять значні ризики та небезпеку й, на думку експертів, мають бути відхилені профільними комітетами та/або народними депутатами в сесійній залі.
Так, наприклад, правозахисники рекомендують відхилити законопроєкт №4641, який встановлює кримінальну відповідальність у разі, якщо громадянин України не повідомив про наявність громадянства держави-агресора. Експерти пояснюють, що проєкт не враховує особливостей життя українців на тимчасово окупованих територіях і насильницька паспортизація громадян України російською окупаційною владою недобровільна та є злочином. Крім того, отримання громадянства держави-агресора є умовою проживання в окупації, тож населення, яке постраждало внаслідок окупації, може додатково підпасти під кримінальну відповідальність.
Детально з дорожньою картою можна ознайомитися тут.
Довідково. До складу коаліції входять Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас СОС”, ГО “Крим СОС”, БФ “Право на захист”, БФ “Восток-СОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.