Правозахисники презентували в ООН альтернативний звіт, як Україна бореться з тортурами | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники презентували в ООН альтернативний звіт, як Україна бореться з тортурами

A+ A-

23 квітня 2025 року в Женеві в межах 82-ї сесії Комітету ООН проти катувань відбулася презентація ключових рекомендацій Альтернативного звіту до Комітету ООН проти катувань щодо виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання.

Цей звіт підготувала коаліція організацій, до якої входить ZMINA, Ukrainian Legal Advisory Group, “Україна без тортур” та Freerights, за підтримки World Organization Against Torture (OMCT).

Рекомендації звіту було представлено на закритому брифінгу Комітету ООН проти катувань і представників громадянського суспільства. Цей захід модерувала Евіндар Башбога, спеціалістка з прав людини Всесвітньої організації проти катувань (OMCT).

Аналітикиня Ukrainian Legal Advisory Group Аліна Павлюк звернула увагу на необхідність погодити українське законодавство щодо найтяжчих міжнародних злочинів з міжнародним правом. Вона зазначила про потребу переглянути статті Кримінального кодексу про співучасть і спільне скоєння злочину, щоб ті відповідали міжнародним стандартам щодо участі в скоєнні злочину. Також експертка окреслила основні проблеми з документуванням і розслідуванням катувань, які вчиняються Росією під час збройного конфлікту.

Марина Демура, Евіндар Башбога, Аліна Павлюк

Також свої рекомендації озвучила експертка Центру прав людини ZMINA Марина Демура. Вона наголосила, що визначення злочину “катування” в ст. 127 Кримінального кодексу має бути гармонізоване з визначенням у Конвенції проти катувань. Демура також указала на потребу обов’язково перевіряти точний час затримання з боку слідчого судді під час обрання щодо особи запобіжного заходу, а також зазначати, чи були затримки з доставленням особи до суду або повідомленням про підозру. Ще одне важливе питання – запровадження чітких критеріїв, яких має дотримуватися суд під час ухвалення рішення щодо застосування примусового годування до осіб, які перебувають під вартою.

Нагадаємо, що цей звіт було презентовано та обговорено з представниками органів державної влади на закритому круглому столі в Києві 16 квітня 2025 року.

Ознайомитися з текстом звіту можна тут

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: