Правозахисники проаналізували законопроєкти про відповідальність за колабораціонізм та вказали на проблеми в них
Правозахисні організації, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, проаналізували законопроєкти № 10136 та 10136-1, що пропонують зміни до законодавства щодо відповідальності за колабораційну діяльність.
Загалом у Верховній Раді України від початку повномасштабної війни зареєстровано щонайменше 10 законопроєктів, які пропонують різноманітні зміни до статті 111-1 ККУ, що встановлює кримінальну відповідальність за “колабораційну діяльність”, і до інших пов’язаних статей.
Зокрема, зареєстровані проєкти № 10136 та 10136-1. Вони перебувають на опрацюванні Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності, до порядку денного сесії не внесені.
Правозахисники вказують, що ці законопроєкти передбачають збільшення термінів позбавлення волі, що не відповідає співмірності порушення та покарання і не виконуватиме основної функції покарання. Крім того, пропозиції цих проєктів не відштовхуються від аналізу проблем законодавства у сфері відповідальності за співпрацю з ворогом, зокрема проблеми широких формулювань. Водночас проєкти пропонують доповнити статті новими нечіткими формулюваннями, такими як “передача відомостей”. За словами правозахисників, такі зміни не сприятимуть правовій визначеності законодавства та кращому розумінню (як серед населення, так і серед правоохоронців) меж дозволеної та забороненої діяльності на тимчасово окупованих територіях України.
Ознайомитися з повним текстом аналітики можна тут.
Довідково. До Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас СОС”, ГО “КримСОС”, БФ “Право на захист”, БФ “Схід SOS”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.