Правозахисники відзначили кращі ініціативи влади із захисту постраждалих від конфлікту
До міжнародного Дня прав людини Коаліція організацій, що опікується питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту, нагородила 10 найважливіших ініціатив різних органів влади 2021 року, які спрямовані на захист прав людини.
Захід відбувся 9 грудня, напередодні міжнародного Дня прав людини, у Києві в Офісі Кримської платформи.
Представництво Президента України в АР Крим нагороджено за системну роботу із захисту прав кримчан, зокрема, довкола організації та проведення саміту Кримської платформи, просування пакету законопроєктів про захист політв’язнів, участь у напрацюванні Стратегії деокупації та реінтеграції Криму і багатьох інших ініціатив. Відзнаку отримали заступниці постійного представника Президента України в АР Крим Дар’я Свиридова та Таміла Ташева.
“Для нас це дуже важлива нагорода, адже без співпраці з громадськими організаціями нам би не вдалося досягти гарних результатів для людей, які живуть в Криму”, — сказала Таміла Ташева. Вона розповіла присутнім про те, що кримський правозахисник Сервер Мустафаєв, який зараз перебуває за ґратами, нещодавно передав до представництва ручку, яку виготовив сам у неволі як подяку за роботу. “Саме такі моменти, дають можливість зрозуміти, заради чого ми боремось“, — підсумувала Ташева.
Комітет з питань прав людини Верховної Ради України відзначено за законодавчі ініціативи на захист прав людини в умовах збройного конфлікту. Зокрема, нещодавно Верховна Рада підтримала два комітетські законопроєкти: про реєстрацію місця проживання на окупованих територіях та зміни до закону про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб. Ще раніше саме депутати Комітету з питань прав людини ініціювали скасування штрафів за виїзд з окупованих територій.
Відзнаку отримав голова комітету Дмитро Лубінець. Він розповів, що найскладніше цьогоріч було працювати над просуванням законопроєкту про корінні народи, щоб його проголосували за основу та в цілому.
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України нагороджено за забезпечення реалізації механізму компенсації за зруйноване майно. Зокрема, йдеться про зміни до Постанови № 947, якими був запроваджений механізм виплати компенсації за зруйноване житло. Завдяки цьому у 2021 році компенсацію отримали 454 особи, які є власниками 380 об’єктів житлового фонду на загальну суму понад 105 мільйонів гривень. Відзнаку вручили заступниці міністра Інні Голованчук.
Подяку за кращу ініціативу в сфері історичної пам’яті стосовно російської збройної агресії отримав Інститут національної пам’яті та його керівник Антон Дробович. Мова йде про створення Віртуального музею російської агресії, який презентували цієї осені. До роботи над проєктом долучилися правозахисні організації, які документують воєнні злочини та наслідки збройного конфлікту на території України, надають допомогу жертвам війни. Зокрема, це ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Кримська правозахисна група, Регіональний центр прав людини та інші.
Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву нагороджено за кращу ініціативу на вирішення житлових проблем внутрішньо переміщених осіб. Це єдина наразі програма, завдяки якій ВПО можуть отримати власне житло. Відзнаку отримав голова правління Держмолодьжитла Сергій Комнатний.
У своєму виступі Комнатний зауважив нерозуміння з боку колишніх топ-посадовців викликів, з якими складаються переселенці. “Я навіть залишив собі деякі з документів, коли службовці високого рівня писали, що ВПО — це додаткове навантаження для державного бюджету. Ми ж з нашою командою йшли з переконанням, що ВПО — це громадяни України“, — сказав він.
Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій правозахисники нагородили за кращу ініціативу у сфері забезпечення освітніх прав молоді з окупованих територій. Нагороду передадуть народному депутату Роману Грищуку. Зокрема, саме завдяки плідній співпраці цього комітету, Мінреінтеграції та громадських організацій цьогоріч вдалося запустити підготовчі курси для молоді з окупованих територій, яка планує вступати до українських закладів вищої освіти. Завдяки зусиллям комітету в 2021 році на цю програму було виділено близько 100 млн гривень.
Народні депутати Рустем Умеров та Ярослав Железняк отримали відзнаку за кращу законодавчу ініціативу задля захисту прав кримчан, зокрема, за напрацювання пакету законопроєктів про скасування вільної економічної зони “Крим”. Цей закон, ухвалений у 2014 році, призвів до дискримінації кримчан та визнання їх нерезидентами у власній країні. Нарешті цьогоріч в рамках підготовки до Кримської платформи Верховна Рада припинила існування вільної економічної зони на окупованій території Криму.
Міністерство закордонних справ нагороджено за невтомне просування кримської тематики в зовнішній політиці України, зокрема запуск Кримської платформи і проведення інаугураційного саміту платформи у Києві, а також міжнародну кампанію за звільнення політв’язнів-громадянських журналістів. Відзнаку отримала перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.
Центральну виборчу комісію відзначили за системну роботу задля захисту виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, а саме за активне впровадження процедури зміни виборчої адреси на місцевих виборах для реалізації виборчих прав ВПО, а також за роботу в організації виборів на території військово-цивільних адміністрацій. Відзнаку отримала секретар ЦВК Олена Гатаулліна.
Заступника генпрокурора (2019-2021 рр.) Гюндуза Мамедова нагороджено за розвиток інституційної спроможності органів прокуратури розслідувати найтяжчі злочини, вчинені в ході збройного конфлікту. Завдяки його роботі в ОГП вперше з початку збройної агресії РФ проти України на центральному рівні була систематизована та налагоджена робота щодо виявлення, фіксації та координації розслідувань злочинів проти основ національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, що вчиняються на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу.
Після церемонії нагородження також відбулася панельна дискусія щодо нових викликів і планів на 2022 рік, в ході якої представники Комітету ВР з прав людини, Мінреінтеграції та Представництва Президента в АР Крим поділилися баченням найважливіших кроків, які вони планують зробити у наступному році.
До Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, входять: Центр прав людини ZMINA, БФ “Право на захист”, ГО “КРИМСОС”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, ГО “Кримська правозахисна група”, ГО “Донбас-СОС”, БФ “Восток-СОС”, БФ “Stabilization Support Services”.