Правозахисники вимагали від Венедіктової пояснити відсторонення Мамедова від “департаменту війни” | Центр прав людини ZMINA

Правозахисники вимагали від Венедіктової пояснити відсторонення Мамедова від “департаменту війни”

A+ A-

2 липня в Києві під Офісом генпрокурора правозахисники вимагали від генеральної прокурорки Ірини Венедіктової пояснень щодо раптового відсторонення заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова від керівництва “департаментом війни” та щодо підпорядкування структури самій Венедіктовій.

Правозахисники занепокоєні таким рішенням, адже до цього діяльність Департаменту нагляду в кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, під керівництвом Мамедова була чи не єдиним напрямом роботи Офісу генпрокурора, який показував ефективні результати.

“Таке рішення генпрокурорки загрозливе, бо зміни відбуваються без жодного пояснення, і це схоже на приховану політику припинення роботи цього департаменту. Тому ми вимагаємо, щоб нам роз’яснили ситуацію”, – заявив директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

За неповний перший рік роботи департамент розробив стратегію розслідування воєнних злочинів, створив дзеркальні управління в обласних прокуратурах, почав документування та підготовку доказової бази для передання до Міжнародного кримінального суду. Гюндуз Мамедов також очолював Спільну слідчу групу від України, що працює над розслідуванням збиття літака рейсу MH17 у липні 2014 року над окупованим Донбасом.

Із 2016 року завдяки Мамедову, який тоді очолив Прокуратуру АР Крим, розпочалося налагодження комунікації з правозахисними організаціями. Прокуратура спільно з правозахисниками збирала справи про скоєння злочинів у Криму, частина з яких подавалася до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

Якщо рішення Венедіктової політичне, каже голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, то дії генеральної прокурорки можуть призвести до знищення “департаменту війни”, що допоможе злочинцям уникнути відповідальності за воєнні злочини, скоєні на окупованих територіях.

Ба більше, на переконання Романа Авраменка, виконавчого директора Truth Hounds, такі зміни становлять загрозу українському правосуддю. Він також зазначив, що з утворенням “департаменту війни” жертви злочинів відчули надію на відновлення справедливості.

“Ми були свідками того, як реанімуються давно закинуті справи. Жертви з нами ділилися новинами, що після чотирьох-п’яти років затишшя їхні справи знову розслідуються. Багато справ, що в хаосі перших місяців війни взагалі не були ніким, крім громадських організацій, задокументовані, стали розслідувати”, – додав правозахисник.

Єдиний спосіб зупинити воєнні злочини – це міжнародні суди та українська національна правова система, вважає голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик. Із 2014 року ми бачили багатьох генпрокурорів, вони робили гучні й пусті заяви, змінювалися, а справа розслідування злочинів, скоєних на окупованих територіях, так і не рухалася. Фактично ми втратили перші три-п’ять років, бо нікому в прокуратурі це було нецікаво. Ситуація почала змінюватися тільки після призначення у 2016 році Гюндуза Мамедова керівником Прокуратури АР Крим. А у 2019 році в структурі Генпрокуратури був створений “департамент війни”. На центральному рівні була систематизована та налагоджена робота щодо розслідувань злочинів проти національної безпеки та найтяжчих порушень міжнародного гуманітарного права, які вчиняються на окупованих територіях, – каже Печончик і додає: У Венедіктової немає жодних знань у міжнародному праві та стратегічного бачення, як розслідувати ці злочини”.

Адвокат, представник потерпілих у боях під Іловайськом Віталій Титич вважає, що прокурорів, як Мамедов, – одиниці: “Наша прокуратура вмирає, і таких кваліфікованих адміністраторів фактично немає в системі прокуратури. Втрата такої людини матиме великі наслідки”.

“Ми звертаємося до генпрокурорки, щоб вона зустрілася з правозахисниками, розповіла про майбутнє департаменту та пояснила причину кадрових змін. Йдеться не про конкретну людину чи її посаду, а про майбутнє всіх кримінальних проваджень, які розслідує департамент. І про те, чи дочекаються потерпілі від воєнних злочинів обіцяної справедливості”, – підкреслила голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Наприкінці брифінгу правозахисники передали Ірині Венедіктовій лист із проханням про зустріч щодо ситуації, що склалася навколо звільнення Гюндуза Мамедова.

Відео з акції дивіться тут.