Представництво Президента України у Криму відзначило 30-річчя
16 грудня Представництво Президента України у Криму відзначило 30-річчя. Захід об’єднав представників влади, кримськотатарського народу, правозахисників, волонтерів і митців.
У рамках заходу учасники обговорили діяльність Представництва та партнерів протягом 2022 року, а також дискутували щодо планів на 2023 рік.
Під час вітального слова Постійна Представниця Таміла Ташева наголосила, що українці – не той народ, який можна залякати ракетами чи обстрілами. А заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква сказав: “Частиною нашої справжньої перемоги є звільнення Криму. Бо Крим завжди був українським і завжди буде”.
Голова Постійної делегації України в ПАРЄ та членкиня Міжфракційного об’єднання “Кримська платформа” Марія Мезенцева розповіла, Рада Європи планує виділити 50 мільйонів євро на підтримку роботи із Кримом і кримськотатарським народом упродовж наступних 3 років.
На святкування 30-річчя Представництва також були присутні лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Надзвичайні і Поважні Посли Литви Вальдемарас Сарапінас, Латвії Ілгварс Клява, Естонії Каймо Кууск, Хорватії Аніца Джаміч і Словенії Томаж Менцін, а також дипломати зі Сполучених Штатів Америки, Туреччини та Словаччини та інші гості.
Під час заходу відбулася дискусія “Здобутки та виклики на шляху до деокупованого та мирного Криму”, яку модерувала головна редакторка “Української правди” Севгіль Мусаєва. До дискусії доєдналися міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, заступниця міністра інфраструктури України Олександра Азархіна, секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Постійна Представниця Таміла Ташева, керівник прокуратури Криму Ігор Поночовний та адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Луньова говорила про громадян України, які весь час проживали в окупованому Криму та які не мають боятися, а мають чекати ЗСУ: “Ми не збираємося влаштовувати “полювання на відьом”. Необхідно зробити так, щоб наші громадяни не боялися відновлення української влади. Це наша задача максимум. Адже ми розуміємо, наскільки інформаційно та культурно наразі отруєно окупований півострів. Наскільки РФ своєю пропагандою зробила все можливе, аби кримчани боялися та ненавиділи Україну. Але ми вже знаємо, що зруйнували міф “Росія назавжди”. Наші громадяни нас чекають”.
Після панельної дискусії розпочалася мистецька частина заходу з експозицією робіт українських митців та мисткинь, присвячених політв’язням та активістам, які всі ці роки чинять спротив на території окупованого Криму.
Зокрема, була представлена фотовиставка “Історії з окупованого Криму” із роботами трьох українських репортерів – Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова й Альони Савчук, які у 2014–2019 роках висвітлювали порушення прав людини в окупованому Криму та документували життя сімей політичних в’язнів, а пізніше отримали заборону на в’їзд до Кримського півострова та РФ від 10 до 35 років за свою журналістську діяльність. Виставка була підготовлена ZMINA у співпраці з Представництвом та представлена у Хорватії цього жовтня.
Також під час заходу колектив ZMINA був нагороджений за значний внесок у захист прав та свобод українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях, у розбудову та підтримку ініціатив, спрямованих на захист країни.
Як відомо, у 1992 році, відповідно до Конституції України, було створено Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим. Після початку окупації Кримського півострова Росією у 2014 році діяльність Представництва зазнала суттєвих трансформацій. Сьогодні це орган, на базі якого створено Офіс Кримської платформи і його діяльність спрямована передусім на реінтеграцію й деокупацію Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Всі фото у матеріалі — Представництво Президента України в АРК