Представниця ZMINA Марія Курінна виступила на з’їзді Європейської партії зелених | Центр прав людини ZMINA

Представниця ZMINA Марія Курінна виступила на з’їзді Європейської партії зелених

A+ A-

3 червня Марія Курінна, менеджерка із міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA, взяла участь у 35-му з’їзді Європейської партії зелених (ЄПЗ) у Ризі (Латвія) як запрошена гостя. Курінна розповіла про поточну ситуацію в Україні з точки зору прав людини і взяла участь у панельній дискусії пленарного засідання “Майбутнє європейської політики безпеки та оборони в контексті війни Путіна проти України”.

Враховуючи місце проведення з’їзду у столиці Латвії, яка має сухопутний кордон з Російською Федерацією, і вплив триваючої війни в Україні на життя людей та життєдіяльність, члени ЄПЗ, представники якої входять до складу урядів кількох європейських країн, обговорили бачення майбутньої політики безпеки та оборони в Європі в умовах нової реальності.

Курінна підняла тему грубих порушень Росією міжнародного гуманітарного права та міжнародного права прав людини, детально розповівши про:

  • примусову депортацію громадян України, у тому числі дітей;
  • діяльність “фільтраційних” таборів на тимчасово окупованих територіях;
  • насильницькі зникнення та викрадення українських активістів, посадових осіб місцевого самоврядування, волонтерів, активістів місцевих громад на окупованих територіях;
  • сексуальне насильство щодо цивільного населення, у тому числі дітей та військовополонених;
  • диспропорційний вплив бойових дій на жінок, у тому числі переслідування жінок-активісток;
  • факти жорстокого поводження, катувань та позасудових убивств мирного населення на тимчасово окупованих територіях.

Курінна заявила, що її мета виступу на з’їзді – бути голосом усіх тих, кого Росія зараз голосу позбавляє. Вона розповіла про насильницьке зникнення громадянської журналістки та активістки Ірини Данилович у Криму та подальше незаконне затримання та відкриття кримінального провадження проти неї. Курінна також нагадала про викрадення Юлії Паєвської (позивний “Тайра”), української цивільної парамедикині-доброволиці, яка 16 березня була взята в заручники під час евакуації мирного населення під Маріуполем.

Я закликаю вас пам’ятати, що можливість зібратися в безпечному місці та повернутися до своїх домівок і обійняти близьких тепер є привілеєм. Ви маєте цей привілей, тому що Україна зараз бореться за Європу та її цінності демократії, прав людини та верховенства права. Тож пам’ятайте про це, коли ви приймаєте рішення, які впливають на європейське майбутнє. Проявляйте ініціативу та надавайте реальну допомогу Україні: впроваджуйте та сприяйте механізмам притягнення злочинців до відповідальності, зокрема, працюючи над створенням спеціального трибуналу щодо злочинів агресії”, – звернулася Курінна до членів партії.

Вона також закликала підтримати надання статусу кандидата Україні не як подарунок, а як заслужене визнання досягнень у розвитку демократії та прав людини після Революції Гідності.

“Підтримуйте українське громадянське суспільство, виходячи з його реальних потреб. Пам’ятайте, що це наша спільна боротьба у цивілізаційному зіткненні. Я вірю, що Європа здатна проявити справжнє лідерство задля перемоги демократії, верховенства права та прав людини на європейському континенті”, – додала Курінна.

Після виступу Марії Курінної відбулася панельна дискусія. Учасники обговорили реакцію ЄПЗ на нинішню кризу, доповнили резолюцію щодо України, яка буде винесена на голосування з’їзду 5 червня, продемонстрували, що політика партії простягається за межі кліматичних заходів та захисту навколишнього середовища, а також вислухали точку зору представників партії і експертів щодо потенційних і потрібних шляхів виходу з поточної ситуації.

Якими є наслідки війни з точки зору прав людини? Яким є майбутнє а спільної політики безпеки та оборони Європи? Яким є план подальших дій ЄПЗ? Як ЄПЗ може посилити підтримку України у реалізації її права на самооборону? Як ЄПЗ може допомогти розробити значущий план Маршалла для України з точки зору цінностей партії? Панельна дискусія була присвячена пошуку відповідей на ці запитання.

Після Другої світової війни були прийняті закони про взаємодію держав одна з одною. Ці закони діють лише в тому випадку, якщо порушників карають”, – підкреслила Ханна Нейман, депутатка Європейського парламенту, група Зелених/Європейський вільний Альянс, заступниця голови Комітету з прав людини.

Право держав захищатися від нападу закріплено у статті 51 Статуту ООН. Це основоположний принцип міжнародного права”, – заявила Александра Маркштайнер, експертка та дослідниця Програми військових витрат та виробництва зброї.

Цю ситуація можна порівняти з 11 вересня. Порядок, заснований на правилах, і міжнародні норми підриваються, і це матиме ширші глобальні наслідки”, — сказав д-р Андріс Спрудс, дослідник і голова правління Латвійського інституту міжнародних відносин.

Марія Курінна нагадала, що Україна бореться за свою свободу, за право визначати своє майбутнє.

Модератором панельної дискусії виступив Томас Вайц, депутат Європейського парламенту, група Зелених/Європейський вільний Альянс, та співголова ЄПЗ.

Примітка: Європейська партія зелених – це європейська політична партія, також відома як “Європейські зелені”. ЄПЗ об’єднує національні партії, які поділяють однакові зелені цінності, та діє на всьому європейському континенті – як у Європейському Союзі, так і за його межами. Зелені прагнуть до зеленої трансформації Європи та її економіки, яка призведе до прогресивного та сталого майбутнього для всіх її громадян. Серед іншого, діяльність ЄПЗ зосереджена на зміцненні прав людини, боротьбі зі зміною клімату, створенні гідних робочих місць, розширенні прав і можливостей молоді та побудові сильної, демократичної Європи.