Прокуратура проаналізує систему звільнення засуджених від відбування покарання за хворобою | Центр прав людини ZMINA

Прокуратура проаналізує систему звільнення засуджених від відбування покарання за хворобою

A+ A-

Прокуратура проаналізує процедуру та практику звільнення засуджених від відбування покарання за хворобою. Це стало відомо після проведення круглого столу з представниками Офісу Генерального прокурора та правозахисниками, де обговорювали проблеми в пенітенціарній системі та, зокрема, питання умовно-дострокового звільнення.

Як повідомив заступник начальника Департаменту нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, інших заходів примусового характеру у місцях несвободи, а також пробації ОГП Олександр Федорук, упродовж 2019 – 2020 років лікарські-консультативні комісії розглянули 497 матеріалів про можливість звільнення засуджених від покарання за хворобою, до суду направлено відповідні подання стосовно 420 засуджених. Але 17 засуджених померло, коли ці комісії розглядали матеріали, ще 59 осіб померли під час судових розглядів. Надалі за рішеннями судів звільнили 231 засудженого.

Федорук зауважив, практика розгляду таких матеріалів показала, що проблеми звільнення засуджених від покарання за тяжкою хворобою ретельно не опрацьовувалися. У значній кількості випадків все зводилося до констатації факту законності певних дій або рішень, а також оскарження ухвал суду з формальних підстав.

Тому заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов звернувся до керівників обласних прокуратур з вимогою забезпечити ефективну організацію та участь прокурорів у судових засіданнях.

У заході взяли участь Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, міжнародний фонд “Відродження”, Експертний центр з прав людини, ГО “Україна без тортур”,  Український інститут з прав людини, БО “Вільна зона” та Асоціація фахівців психологічної допомоги.

Раніше доктор публічного права, експерт з пенітенціарних питань Вадим Човган у своїй колонці для видання ZMINA звертав увагу на дві смерті у Стрижавській колонії через оскарження прокуратурою рішення суду про звільнення цих осіб в апеляційній інстанції.