Що буде з рішеннями окупаційних судів після деокупації територій — дискусія

A+ A-

Наразі в українському законодавстві не прописано чітко порядок дій органів кримінальної юстиції при поверненні на деокуповані території. Росія не залишила чинним українське кримінальне законодавство в окупації, тож, очевидно, що при деокупації територій виникатимуть ситуації, з якими треба буде оперативно працювати. Серед найбільш дискусійних є питання, що робити зі “спадщиною” окупанта у сфері кримінальної юстиції та чи визнавати рішення окупаційних судів. 

Про це говорили 13 червня під час дискусії, організованою JustTalk, з теми “(Не)визнання рішень і доказів окупанта: наслідки для кримінальної юстиції України”.

Зокрема, Альона Луньова, директорка з адвокації у Центрі прав людини ZMINA, сказала, що наразі в окупованому Криму винесено більше 100 тисяч вироків з моменту початку окупації. Луньова вважає, що серед цих вироків потрібно виокремити ті, які за жодних обставин не будуть переглядатися судом, як-от вироки по статтях щодо політвʼязнів Кремля. 

Експертка додає: “Водночас ми вважаємо, що треба пріоретизувати кейси, адже ресурсів на 100 тисяч проваджень не вистачить. В нас має бути бачення, хто такі засуджені на окупованих територіях: чи ми хочемо їх сприймати як таких, що мають судимість, бо це надалі призведе до питання, чи мають вони перед українським законом судимість”.

Альона Луньова

Луньова також зазначила, що питання (не)визнання документів, виданих в окупації, варто комунікувати з людьми і пояснювати, що Україні доведеться визначатися з цими документами:

Ми намагаємося подумати, як буде тоді, коли територія буде звільнена, але ми не знаємо, що буде тоді. Тому з цим треба визначатися і пропонувати декілька візій”.

Прослухати повну версію дискусії ви можете за покликанням. Завантажити discussion paper на цю тему можна за тут.