Справедливість без кордонів: адвокаційна поїздка ZMINA і TDC до Чилі | Центр прав людини ZMINA

Справедливість без кордонів: адвокаційна поїздка ZMINA і TDC до Чилі

A+ A-

Під час адвокаційної поїздки до Південної Америки представники Центру прав людини ZMINA та Центру трансатлантичного діалогу (TDC) відвідали Чилі. Тетяна Жукова зі ZMINA та Олександр Сливчук і Аліна Рогач із TDC говорили про ситуацію з порушеннями прав людини на тимчасово окупованих Росією територіях України та шляхи досягнення сталого миру. Зокрема, йшлося про переслідування, насильницькі зникнення, катування та необхідність повернення незаконно ув’язнених осіб, а також важливість правосуддя і збереження пам’яті про жертв.​

Фото: Захід в Університеті розвитку, Чилі

Чилі, як країна з глибоким досвідом боротьби за права людини після диктатури Аугусто Піночета, демонструє підтримку міжнародного права та прав людини. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, Чилі підтримує резолюції Генеральної Асамблеї ООН, які засуджують агресію та порушення суверенітету України.​

Чилі має власний досвід порушень прав людини під час військової диктатури 1973–1990 років. За цей період понад 3 200 осіб були вбиті або зникли безвісти, а десятки тисяч зазнали тортур та переслідувань. Цей досвід сформував глибоке розуміння важливості правосуддя та пам’яті жертв.

Фото: Музей пам’яті та прав людини про злочини військової диктатури в Чилі

Українські активісти зустрілися з Комісією зовнішніх справ Палати депутатів Чилі. Тетяна Жукова поділилася задокументованою інформацією про реалії життя на окупованих територіях, системну практику переслідування активних жителів і лідерів думок в окупації, тисячі безпідставно ув’язнених цивільних, десятки тисяч депортованих дітей. 

Менеджерка міжнародної адвокації ZMINA розповіла про трагедію у Кривому Розі, яка сталася саме напередодні зустрічі з чилійськими депутатами, коли російська ракета вбила 21 цивільну особу, зокрема 9 дітей. “Понад 600 дітей загинуло через вторгнення Росії в Україну – це підрахунок лише з 2022 року. Російська Федерація прицільно б’є по цивільних об’єктах, знищує людей, не цурається вбивства дітей. Це все є міжнародними злочинами, число яких становить вже понад 161 тисячу”, – зазначила Жукова.

Українські активісти закликали засудити російську агресію проти України та порушення міжнародного права. У відповідь чилійські депутати прийняли декларацію, в якій засудили чисельні факти порушення Росією прав людини й закликали міжнародну спільноту тиснути на Росію, щоб допомогти жертвам війни відчути справедливість, дітям – повернутись додому, а війні проти України – закінчитись. 

Фото: Виступ у Комісії зовнішніх справ Палати депутатів Чилі

Крім цього, ZMINA і TDC зустрілися з головою Департаменту прав людини Томасом Паскалем та головою Департаменту Європи Гієрмо Біттелманом Адріасолою в Міністерстві закордонних справ. Учасники дискусії поділитися думками про поточну ситуацію в Україні, порушення прав людини через російську агресію, а також зовнішню політику Чилі.

Жукова, Сливчук і Рогач також прочитали лекції в Університеті Diego Portales та Університеті розвитку, провели зустрічі в Дипломатичній академії, Національній академії політичних і стратегічних досліджень, Athena Lab і дали інтерв’ю місцевим медіа.

Фото: Зустріч із представниками Athena Lab

Дуже цінною була зустріч у Міністерстві юстиції Чилі з командою, відповідальною за Національний план пошуку правди та справедливості — першої державної політики, спрямованої на з’ясування долі людей, які вважаються зниклими безвісти під час військової диктатури. Цей досвід важливий для України в умовах війни, коли тисячі людей зникають безвісти на окупованих територіях.

Під час зустрічей у Чилі обговорювалися схожості між українським та чилійським досвідом, зокрема необхідність документування злочинів, забезпечення правосуддя та збереження пам’яті про жертв. Чилійські партнери висловили солідарність з Україною та запевнили у своїй підтримці зусиль щодо відновлення справедливості.

Посол України в Чилі Юрій Дюдін також зустрівся із представниками ZMINA і TDC у Сантьяго. Він наголосив на важливості об’єднання дипломатичних та неурядових зусиль для посилення голосу України в Південній Америці.

Фото: Зустріч із Послом України в Чилі

Спільний досвід Чилі та України у протидії безкарності та збереженні пам’яті про жертв порушень прав людини створює міцну основу для подальшої співпраці у сфері захисту прав людини та відновлення справедливості.​

Адвокаційна поїздка була організована Центром трансатлантичного діалогу (TDC) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: