У Хмельницькому відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму” | Центр прав людини ZMINA

У Хмельницькому відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму”

A+ A-

Напередодні річниці незаконної анексії Росією Кримського півострова в Хмельницькому відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму”. 22 фотографії українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук – це унікальна хроніка життя незаконно анексованого Росією півострова та документальне свідоцтво репресій щодо українських громадян, зокрема стосовно представників кримськотатарського народу.

Масштабні переслідування почалися з першого дня окупації російськими військами АР Крим. У багатьох випадках з політичних мотивів до сьогодні заарештовано понад 150 осіб – більшість із них кримські татари, викрадено 43 українські активісти, з них 11 осіб вважаються зниклими безвісти, а один чоловік залишається під вартою. Наразі репресії тривають.

“У справах, за якими переслiдують кримських татар, ми постійно бачимо порушення права на справедливий суд. Основними доказами для суду є свідчення анонімних свідків (багато хто з них співробітники ФСБ РФ), досудові покази свідків, які згодом у суді заявляють, що такі свідчення дали під тиском, і лінгвістичні експертизи розмов обвинувачених мусульман. Докази, надані стороною захисту, зазвичай судді не беруть до розгляду”, – зазначила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Під час відкриття фотовиставки голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик акцентувала і на тому, що за політично мотивованими обвинуваченнями окупаційна російська влада тримає за ґратами 15 журналістів: “Більшість із них кримськотатарські громадянські журналісти, які співпрацювали з ініціативою “Кримська солідарність”, що об’єднує родини політичних в’язнів, адвокатів, активістів. Це Сейран Салієв, Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаєв, Осман Аріфмеметов, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв. За ґратами також перебувають заступник головного редактора часопису “Чорноморська безпека” Олексій Бессарабов і журналіст-фрилансер проєкту “Крим. Реалії” Радіо Свобода Владислав Єсипенко, а за минулий рік окупаційна влада ув’язнила ще трьох громадянських журналістів – Ірину Данилович, Вілена Темер’янова й Ернеса Аметова. Тому можна сказати, що кожного десятого кримського політв’язня ув’язнено через журналістську діяльність”.

Упродовж 2016–2018 років одна з авторок фотовиставки “Історії з окупованого Криму” Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму, поки не отримала заборону від ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії. “Ці знімки – невеличка частина всіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку (про)російських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони – про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємопідтримку, віру в перемогу правди й добра”, – зазначила Савчук.

Презентовані світлини були зроблені з 2014 до 2019 року, доки автори ще могли їздити до Криму. Російська окупаційна адміністрація ввела для них заборону відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років

У жовтні минулого року фотовиставку “Історії з окупованого Криму” було представлено на міжпарламентському саміті Кримської платформи (м. Загреб, Хорватія), а також у грудні – під час урочистих заходів з нагоди 30-річчя Представництва президента України в Автономній Республіці Крим.

З вітальним словом на відкритті фотовиставки також виступив начальник Хмельницької обласної військової адміністрації Сергій Гамалій.

Хмельницький став першим містом, де фотовиставка “Історії з окупованого Криму” була презентована широкому загалу українських глядачів. Після Хмельницького її буде показано в Кропивницькому, Чернівцях, Одесі, Луцьку та Львові.

Довідково. Фотовиставку створив Центр прав людини ZMINA в співпраці з Представництвом президента України в АР Крим.