У Києві правозахисники та міжнародні партнери обговорили перспективи мирних перемовин для жителів окупованих територій
28 березня 2025 року Коаліція організацій, що займаються захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії Росії проти України провела важливу дискусію з міжнародними партнерами щодо перспектив для жителів окупованих територій України в контексті мирних перемовин.

У заході взяли участь представники українських громадських організацій, експерти, правозахисники та міжнародні партнери і дипломати. Учасники обговорили поточну ситуацію на тимчасово окупованих територіях України та можливі перспективи для їх мешканців в контексті переговорного процесу.
Зокрема, під час першої сесії було детально розглянуто питання поточної ситуації на тимчасово окупованих територіях України. Експерти провели глибокий аналіз широкого спектру проблем, з якими щодня стикаються мешканці ТОТ. Серед ключових питань, що обговорювалися, були наслідки розірвання соціальних та економічних зв’язків з Україною, а також використання порушень прав людини, зокрема і незаконно утримання цивільних заручників, як інструменту ведення війни окупаційною владою. Учасники дискусії також наголосили на тривожних тенденціях, що свідчать про підготовку захоплених територій до тривалої окупації та подальшої агресії з боку РФ. Водночас, особливу увагу було приділено важливості збереження зв’язків з мешканцями ТОТ та необхідності відкриття гуманітарних коридорів. Окремим важливим аспектом дискусії стала робота з молоддю, яка проживає на окупованих територіях.

Друга сесія була присвячена обговоренню перспектив для жителів тимчасово окупованих територій України в умовах перемовного процесу. Учасники дискусії зосередилися на безпекових факторах та миротворчому аспекті. Окрема увага була приділена питанню, що може наразі зробити Україна для врахування гуманітарних потреб мешканців ТОТ під час перемовного процесу, а також обговоренню шляхів, у які міжнародні партнери можуть надати необхідну допомогу у цьому напрямку. Експерти поділилися своїми думками щодо можливих стратегій та механізмів для покращення гуманітарної ситуації на окупованих територіях та сприяння мирному врегулюванню.
Під час другої панелі також була представлена і обговорена позиція правозахисників щодо необхідності включення гуманітарних питань жителів ТОТ до переговорного процесу. Правозахисники наголосили, що питання безпеки та прав людини на окупованих територіях мають бути інтегровані в будь-які мирні перемовини. Вони закликали українську владу та міжнародних партнерів забезпечити врахування гуманітарних потреб мешканців ТОТ і запропонували конкретні механізми для покращення гуманітарної ситуації та захисту прав громадян, що проживають під окупацією.

Довідково
До Коаліції організацій, які з 2014 року опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять: Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас SOS”, ГО “Крим SOS”, БФ “Право на захист”, БФ “Схід SOS”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.
Захід профінансований UK International Development від уряду Великої Британії; висловлені погляди необов’язково відображають офіційну позицію уряду Великої Британії.