У Празі показали фотовиставку про кримських політв’язнів та фільм про Нарімана Джеляла | Центр прав людини ZMINA

У Празі показали фотовиставку про кримських політв’язнів та фільм про Нарімана Джеляла

A+ A-

У Празі відкрилася фотовиставка «Історії з окупованого Криму» та відбувся показ документального фільму про ув’язненого першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла. Заходи відбулися у Kavárna Langhans та були організовані Центром прав людини ZMINA спільно із Празьким центром громадянського суспільства. 

Відколи Росія окупувала Крим у 2014 році, загарбники переслідують кримських татар та місцевих активістів за їхні проукраїнські погляди. За політичними мотивами було заарештовано понад 180 осіб, переважно кримських татар. У 2014–2016 роках було викрадено 43 жителі Криму, 11 з них вважаються зниклими безвісти. Продовжуються репресії проти місцевого населення. 

Фотовиставка ознайомила відвідувачів з історіями з життя населення, яке неочікувано опинилося під окупацією і змушене в ній жити.  

“Історії з окупованого Криму” – це унікальна хроніка життя на незаконно анексованому Росією півострові та документальне підтвердження репресій проти громадян України, зокрема представників кримськотатарського народу, зафіксована українськими репортерами Аліною Смутко, Тарасом Ібрагімовим та Альоною Савчук. За їхню журналістську діяльність авторам фото заборонили в’їзд на територію окупованого Криму та РФ на строк від 10 до 35 років. 

Крім цього, під час відкриття виставки відбувся показ фільму “Голос Криму. Наріман Джелял”.  

На момент незаконної анексії Криму Наріман Джелял був заступником голови Меджлісу – представницького органу кримськотатарського народу.  

Він залишився в Криму під російською окупацією і зробив усе, що міг, щоб допомогти тим, хто йому довірився. Коли російська окупаційна влада заборонила Меджліс у 2016 році, Наріман продовжив свою роботу з підтримки сімей політв’язнів та підвищення обізнаності про порушення прав людини в Криму. У 2021 році його та ще двох активістів засудили за сфабрикованими звинуваченнями до 15 років позбавлення волі. 

Після показу відбулася дискусія з режисеркою фільму, авторами фотовиставки та організаціями, які працюють над захистом прав людини в Криму. 

У дискусії взяли участь: Анна Цигима, режисерка фільму “Голос Криму. Наріман Джелял”; Альона Савчук, фотожурналістка, роботи якої були представлені на виставці; Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA; Гульнара Абдулаєва, кримська татарка та історикиня. Захід модерувала Ольга Ковальська, представниця Празького центру громадянського суспільства. 

Учасниці заходу закликали до звільнення політв’язнів, поширення інформації про їхні трагічні історії, документування подібних порушень прав людини та подальшого притягнення винних до відповідальності, підтримки кримських політв’язнів та їхніх родин.