У світі ініціювали арт-проєкт, присвячений цивільним українцям у заручниках Росії | Центр прав людини ZMINA

У світі ініціювали арт-проєкт, присвячений цивільним українцям у заручниках Росії

A+ A-

Громадські організації Common Sense Communications та PR Army почали реалізацію проєкту Art for Freedom: Unseen Civilians, щоб привернути увагу світової спільноти  до українських цивільних, які незаконно утримуються у російських в’язницях. У межах проєкту створять мистецькі роботи, які покажуть на виставках, що пройдуть цьогоріч у листопаді-грудні в Німеччині, Португалії та Франції. 

Арт-куратором проєкту Art for Freedom: Unseen Civilians буде відомий український клуб ілюстраторів Pictoric. Українські та іноземні митці планують створити 10 ілюстрацій з історіями викрадених та ув’язнених росіянами цивільних. Дізнатися про долі цих людей можна буде за QR-кодом на плакатах. Мета проєкту – мобілізувати міжнародний тиск на Росію задля повернення цивільних ув’язнених.

За словами арткуратора проєкту та співзасновника клубу ілюстраторів Pictoric Олега Грищенка, спільно з партнерами він провів понад 70 виставок по всьому світу. На його думку, саме через мистецтво можна донести до світової спільноти правду про війну в Україні. 

“Це дуже універсальна та демократична мова, яка здатна “тригернути” аудиторію незалежно від її соціального статусу. Це можуть бути дипломати, менеджери, креативна спільнота або просто пересічні люди. І це дійсно велика сила”, – наголосив Олег Грищенко.

Христина Шкудор, адвокаційна менеджерка кампанії “Where Are Our People?” ГО “PR Army”, зауважила, що міжнародна спільнота не знає про утримання в російських тюрмах викрадених українських цивільних.

“Тисячі викрадених українців опинились за ґратами російських тюрем за надуманими звинуваченнями. Точної кількості цивільних, незаконно затриманих і засуджених, не може назвати ніхто, утім правозахисники кажуть про десятки тисяч осіб. Правових механізмів для їх звільнення немає. Всі українці, які живуть на тимчасово окупованих територіях, є потенційними заручниками. Ми маємо привернути увагу всього світу до наших співвітчизників”, – сказала адвокаційниця. 

Керівниця напряму документування воєнних злочинів у Центрі прав людини ZMINA Єлизавета Сокуренко зазначила, що на тимчасово окупованих територіях росіяни скоюють свавільні затримання, сексуалізовані катування, жорстоке поводження, викрадення та позасудові страти. 

“Наші дослідження показують, що Росія реалізує системну та широкомасштабну практику переслідування цивільного населення в окупації. В окремих населених пунктах, в маленьких селах, де хоча б одна родина не взяла російське громадянство, ми знаємо про тиск, застосування катування до цих людей, про їхнє витворення з їхньої землі російськими силами”, – повідомила Єлизавета Сокуренко.

За словами Анастасії Пантелєєвої, керівниці відділу документування Медійної ініціативи за права людини, надзвичайно важко визначити, де утримується особа, звинувачення проти неї, її вирок, статус чи стан. 

“Існують також так звані “заморожені особи” – люди, яких утримують без зв’язку з зовнішнім світом, ні до кого не мають доступу. Часто єдиний спосіб дізнатися про них – це розрізнені розповіді інших затриманих, які можуть згадати, що чули своє ім’я під час переклички чи в коридорі, що дозволяє нам зробити висновок, що вони все ще живі”, – підкреслила Анастасія Пантелєєва.

Спеціалістка зі стратегічних комунікацій Common Sense Communications Марина Говорухіна наголосила на важливості висвітлення в іноземних медіа теми з цивільними, яких незаконно утримує Росія. “Міжнародний розголос – це важливий механізм, який реально працює. Для цього ми вже два роки проводимо інформаційні кампанії в ЄС (зокрема, у Німеччині). Ми закликаємо європейців ставати голосом українських заручників, ділитися їхніми історіями, тиснути на місцевих політиків”, – сказала вона.

На думку виконавчої директорки Центру громадянських свобод, ініціативи “Трибунал для Путіна” (T4P) Олександри Романцової, арт-простір і арт-канали – це те, що може допомогти сформувати саме таке бачення, емоційну реакцію на подібні історії. “Ми знаємо, що людська увага періодично перемикається з українських проблем, і тому необхідно нагадувати про те, що кожний політичний об’єкт за межами України може вплинути на те, щоби люди повернулись додому живі”, – закликала активістка.

Довідка.

PR Army – незалежна неприбуткова організація українських експертів з комунікації. Команда працює зі світовими медіа та зв’язує українських свідків війни, офіційних осіб та експертів із різних тем із міжнародними журналістами. Місія PR Army – допомогти Україні виграти інформаційну війну проти РФ та побудувати імідж України як демократичної та незалежної європейської країни. Створена за кілька годин після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.

Common Sense Communications – громадська організація, що розпочала свою роботу у 2021 році, і є частиною Comms Hub – глобальної мережі організацій, які працюють в галузі продемократичних стратегічних комунікацій. Місія Common Sense Communications – подолати розрив між неурядовими організаціями та їхніми цільовими аудиторіями завдяки фаховій комунікації, що сприятиме формуванню суспільства, засадами якого є прозорість, інклюзивність та співпраця. Ми сприяємо захисту прав людини, формуючи стійкі системи стратегічних комунікацій, та протидіємо дезінформації, плекаючи чистоту інформаційного простору.