У суспільстві сформувалася сприятлива атмосфера для проведення реформ — соціологи | Центр прав людини ZMINA

У суспільстві сформувалася сприятлива атмосфера для проведення реформ — соціологи

A+ A-

15 липня експерти розказали про “Принципи Торонто” — документ про розвиток громадянського суспільства в Україні.

“Для нас цей документ — це певний дороговказ на майбутнє щодо того, куди має рухатися країна. І, головне — не забувати ті досягнення, які вже зроблені в реформах, і по яким має бути забезпечена незворотність процесу” — наголосив Тарас Шевченко, директор Центру демократії та верховенства права.

Виконавчий директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський наголосив на тому, що Канаду цікавлять інвестиції в українську економіку. Цьому сприяє велика українська діаспора: Вони хотіли б інвестувати в країну, звідки походять їхні батьки та діди” — сказав експерт. Однак інвестори в першу чергу мають потребу в економічній стабільності. Основні індикатори такої стабільності — залучення інвестицій та економічне зростання.

Чек-ліст для нового парламенту

Експерти стверджують, що Принципи Торонто  це своєрідний чек-ліст для новообраного парламенту й уряду. Окрім нього, підготовлені галузеві брифи за 12 напрямками необхідних змін в Україні. Брифи роз’яснюють підґрунтя реформ, які мають бути втілені протягом майбутніх 5 років.

За словами експертів, наразі в суспільстві існує позитивний клімат для проведення реформ. Однак в цьому є небезпека: Якщо необхідні реформи не будуть проведені швидко і ефективно — то ці настрої можуть обернутися своєю протилежністю і люди взагалі зневіряться в тому, що Україна може подолати труднощі” — міркує Ірина Бекешкіна, директор Фонду Демократичні ініціативи”  імені Ілька Кучеріва.

Злочини проти громадських активістів вимагають розслідування

У секторі захисту прав людини говорили про розслідування нападів на громадських активістів, російську агресію й незаконно утримуваних в місцях несвободи Російської Федерації громадян, про рівність чоловіків і жінок, в тому числі економічну тощо.

“Частина вимог у правозахисників співпадає з колегами з інших секторів. Наприклад, правозахисники виступають за скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, адже це порушує право власності, закріплене у 1 Протоколі до Європейської конвенції з прав людини” — сказала голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Майбутній парламент повинен спростити законодавство задля розвитку громадських організацій. Одним із позитивних кроків у цьому напрямку стало скасування електронних декларацій для активістів.

Правозахисниця наголосила на гострій необхідності розслідування злочинів проти громадських активістів. Понад 90% цих нападів практично ніяк не розслідуються” — заявила Тетяна Печончик.

Ще однією вкрай серйозною проблемою є російська агресія і пов’язані з нею вбивства, тортури, викрадення й інші порушення прав людини. В місцях несвободи на окупованих територіях та в РФ зараз перебуває 250 громадян України.

Вдвічі більше українців тепер вірять в успіх реформ

Соціологиня Ірина Бекешкіна презентує результати загальнонаціонального опитування “Реформи в Україні: громадська думка населення”.

Експертка наводить втішну статистику: В суспільстві різко зріс оптимізм. Зараз 60% українців вірять в успішність реформ в Україні, а 34% не вірять. Рік тому вірили 34%, а не вірили 62%. Зросла кількість громадян, які готові терпіти певні матеріальні труднощі заради успіху в реформах”.

Рік тому терпіти скруту задля успіху держави погоджувалися 9% українців, цього року вже 19% громадян готові поступитися заради цього своїми матеріальними вигодами.

Українці беруть на себе більше відповідальності. У 2018 році 45% громадян вважали, що держава має забезпечити людям однакові правила гри, а далі відповідальність за забезпечення свого життя лежить виключно на особі. У 2019 році цей показник зріс до 61%.

Щодо реформ, найбільше українці прагнуть подолати корупцію (63%), другою за значущістю йде медична реформа (57%). Важливими називають пенсійну реформу й реформу системи соціального захисту (52%), реформу органів правопорядку (37%), люстрацію чиновників (33%), реформу армії й зміцнення обороноздатності (27%). Протягом останнього року  особливо зросла потреба українців у медичній та пенсійній реформах.

Довідка: “Принципи Торонто” були представлені на Третій Конференції з питань реформ в Україні 2-4 липня в Торонто. “Принципи Торонто” — це візійний документ, у якому сформульоване узагальнене бачення майже ста організацій громадянського суспільства, представників приватного сектору та громадян щодо реформ в Україні.