Українська модель НПМ дозволяє ефективно змінювати стандарти дотримання прав людини – монітор
За чотири роки Національний превентивний механізм (НПМ) пройшов шлях від простих візитів до інституалізації свого середовища. Про це під час презентації НПМ на міжнародній конференції у Харкові зазначила монітор Марина Гоменюк.
На заході “Посилення правової спроможності громад”, що відбувся 20-21 жовтня, зібралися ключові експерти-практики, посадові особи та громадські діячі з України, Канади, США, Південної Африки та Пакистану.
Учасники конференції говорили про те, чому важливо посилювати правову спроможність українських громад: що це означає в контексті українських реалій, для чого це потрібно і який міжнародний досвід може перейняти Україна задля підвищення ефективності цього процесу. Робота конференції здійснювалася у рамках 5-ти тематичних груп та пленарних обговорень. Серед питань: оцінка потреб у правовій спроможності громад, обговорення економічного впливу такого посилення, використання сучасних інформаційних технологій як інструменту посилення правових можливостей. Також на конференції була презентована робота мережі моніторів Національного превентивного механізму.
Гоменюк розповіла про історію заснування НПМ в Україні, формат діяльності моделі НПМ “Омбудсман+” та моніторингові візити до місць несвободи.
Гоменюк підкреслила, що за чотири роки діяльності НПМ провів більше тисячі візитів; громадські монітори пройшли шлях від участі лише у візитах до створення ГО “Монітори Національного превентивного механізму “Україна без тортур”. Нині триває активна робота з розбудови мережі моніторів.
Монітори беруть активну участь не лише у візитах до місць несвободи, написанні прес-релізів та звітів, а також самі проводять навчання для нових моніторів НПМ та спеціалізовані тренінги для колег-моніторів.
“Українська модель НПМ передбачає партнерство з органами державної влади і горизонтальні відносини у мережі моніторів-волонтерів, що дозволяє формувати більш високий рівень довіри та ефективно змінювати стандарти дотримання прав людини” – зазначила Гоменюк.
Присутніх цікавила роль моніторів у громадах, можливість їх впливу на підвищення рівня правосвідомості та захисту прав вразливих груп населення.
Активну участь в обговоренні взяли також монітори НПМ Валентина Волік, Альона Матвійчук, Людмила Довгоброд.