“Україна. П’ята ранку”: в Україні запрацювала коаліція з документування воєнних злочинів
В Україні почала працювати коаліція з документування воєнних злочинів “Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition”. Така коаліція потрібна, щоб захистити жертв російської збройної агресії в Україні й притягнути до відповідальності вище керівництво РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів та злочинів проти людяності.
З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, від 24 лютого 2022 року, правозахисники щоденно фіксують воєнні злочини, злочини проти людяності, грубі порушення прав людини. Це вбивства та поранення мирних жителів, знищення цивільних споруд, культурних об’єктів, мародерство, прикриття військових цивільними, призов громадян із Криму і на Донбасі до армії окупанта, перешкоджання мирним зібранням, викрадення проукраїнських активістів.
“Україна. П’ята ранку / Ukraine 5 AM Coalition” вже почала збирати та систематизувати таку інформацію. Надавати правовий захист жертвам. Учасники коаліції мають відповідний фах та досвід, адже вони вже документували найтяжчі злочини з початку російської агресії в Криму, Донецькій та Луганській області від 2014 року. Готували сотні звернень до міжнародних судів.
Коаліцію утворили 16 українських правозахисних організацій. Учасниками стали:
- Центр прав людини ZMINA
- Українська Гельсінська спілка з прав людини
- Ukrainian Legal Advisory Group
- Регіональний центр прав людини
- Медійна ініціатива за права людини
- Інститут миру та порозуміння
- Центр громадянської просвіти “Альменда”
- Крим-SOS
- Кримська правозахисна група
- Восток SOS
- Центр “Соціальна дія”
- Адвокатська дорадча група
- Харківський інститут соціальних досліджень
- Фундація DEJURE
- Truth Hounds
- Освітній Дім прав людини Чернігів
Основна робота коаліції складатиметься з декількох напрямів:
- документування воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних під час російської збройної агресії проти України;
- інформування громадськості в Україні й за кордоном про найтяжчі злочини під час російської агресії в Україні;
- навчання журналістів та волонтерів щодо роботи зі свідками воєнних злочинів та з документування;
- захист жертв російсько-української війни за допомогою використання національних та міжнародних механізмів правосуддя;
- забезпечення ефективної скоординованої співпраці національних та міжнародних неурядових організацій щодо процесів правосуддя;
- сприяння забезпеченню невідворотності покарання за найтяжчі злочини та створенню спеціальних механізмів притягнення до відповідальності владної верхівки РФ за скоєння злочину агресії проти України.
Також правозахисники почали навчати волонтерів та журналістів документування свідчень очевидців. І закликають свідків злочинів повідомляти про це на пошту warcrimesos.ua@gmail.com.