Українським громадським організаціям варто серйозно ставитися до власної безпеки, особливо в часи війни — Людмила Янкіна | Центр прав людини ZMINA

Українським громадським організаціям варто серйозно ставитися до власної безпеки, особливо в часи війни — Людмила Янкіна

A+ A-

14–15 вересня у Києві відбувався “III Форум правових реформ для громадянського суспільства: стати сильнішими під час війни”. В межах форуму пройшла панельна дискусія про безпеку українських волонтерів, до якої долучилася керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна.

Як зазначають організатори, цей форум є майданчиком для всеукраїнської дискусії про прогрес у покращенні правового поля для діяльності організацій громадянського суспільства в умовах повномасштабної війни Росії проти України.

Під час дискусії про безпеку волонтерів йшлося, зокрема, про важливість безпеки волонтерської роботи не тільки для них самих, а й для держави, для міжнародних та донорських організацій. Окремо говорили про бюджети всередині організацій, які виділені на безпеку волонтерів, на навчання, а також на посилення безпекових спроможностей.

На думку Людмили Янкіної, є проблема з розумінням важливості безпекової культури під час роботи як у громадянському секторі, так і серед донорів. Багато українських організацій й після початку повномасштабної війни досі халатно ставляться до власної безпеки, зауважує Янкіна. З іншого боку — організації сумніваються, чи можна в проєкти закладати кошти на безпеку роботи, бо донори часто надають гроші лише на самі проєкти.

Людмила Янкіна переконана, що українським організаціям варто серйозно ставитися до безпеки власної роботи та почати говорити про важливість цього із донорами.

“ZMINA надає представникам громадянського суспільства негайну допомогу, якщо з людиною щось сталося. І ми це робимо швидко. Донори підтримують такі рішення і витрату коштів, та це результат багаторічної нашої роботи і їхньої довіри до нас. Але в цілому таких діалогів з донорами в громадянському суспільстві доволі мало. Тому, на мою думку, організації, які працюють у сфері безпеки, мають перестати бути в ролі того, хто просить, а стати партнерами з донорами. Це про дорослість нашого суспільства. Бо ми не просто активістики, ми люди, які долають серйозні виклики в часи війни”, — розповіла Людмила Янкіна і додала, що українському громадянському суспільству треба відмовлятися від комплексу меншовартості. 

Людмила Янкіна

Говорячи про державні заходи для безпеки волонтерів, Людмила Янкіна зазначила, що наразі держава неспроможна зробити це, адже все закінчується корупційними скандалами. На її думку, цю роботу варто виконувати міжнародним організаціям у співпраці з українським громадянським суспільством.

“Але ZMINA готова передати свій досвід державі, якщо влада готова працювати прозоро, цілодобово і діяти дуже швидко”, — каже Янкіна.

У дискусії також взяли участь проєктна менеджерка ЦЕДЕМ Олександра Мельник, керівниця відділу партнерств Української Волонтерської Служби Наталія Калантаєнко, куратор напряму навчання військових Благодійного фонду Сергія Притули Олексій Дронов та менеджер з безпеки “Восток СОС” Роман Бугайов.

Подивитися трансляцію форуму та відео з усіх панельних дискусій можна тут.

Фото в матеріалі — надані організаторами заходу