URC2025 в Римі: Альона Луньова долучилася до дискусії про роль Рад ВПО в процесах відновлення України
9 липня 2025 року напередодні Конференції з питань відновлення України — Ukraine Recovery Conference (URC2025) у Римі відбулася дискусія “Одна нація — багато домівок: від місцевого лідерства до транскордонної реінтеграції”, присвячена ролі Рад внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у процесах повернення, реінтеграції та відновлення.

Захід організували Конгрес рад ВПО та БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” за підтримки “Міжнародного фонду “Відродження” та за участі міжнародних експертів, представників громадянського суспільства та гуманітарного сектору.
У першій панельній дискусії, яка була зосереджена на тому, як ради ВПО можуть бути інтегровані у національні та місцеві рамки відновлення, виступили представники урядів, міжнародних організацій, гуманітарних ініціатив та правозахисного сектору. Серед спікерів були представник Міністерства у справах притулку та міграції Нідерландів Дорон Верстрален, Спеціальна доповідачка ООН з прав людини внутрішньо переміщених осіб Паула Гавірія Бетанкур, керівниця відділу інституційної взаємодії кафедри міжнародного права біженців та міграційного права Міжнародного інституту гуманітарного права Мартіна Ранієлі, спеціалістка з питань соціального житла, міської регенерації та економічно-фінансової доцільності державних інвестицій Ноемі Галло, директорка з гуманітарного реагування БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” Анна Борисова, а також очільниця Луганської Ради ВПО і співзасновниця Конгресу Рад ВПО Яна Любимова.
Участь у панелі взяла також адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, яка зосередила свій виступ на потребі побудови цілісної державної політики щодо постраждалого населення, включно з ВПО.
“Після понад 11 років збройної агресії проти України досі не створено комплексної системи підтримки постраждалих. Натомість маємо десятки категорій осіб, які отримують допомогу за різними принципами, з різними правовими підставами. Такий підхід не відповідає реальності, де люди можуть одночасно бути і жертвами тортур, і ВПО, і тими, хто довгий час проживав і проживає під окупацією”, — зазначила Альона Луньова.
Вона наголосила, що державна політика щодо ВПО не може бути ізольованою від політики щодо тимчасово окупованих територій, біженців, української діаспори та інших категорій постраждалого населення. Люди, які наважуються виїхати з окупації, стикаються з величезними перешкодами — від отримання документів державного зразка до визнання здобутих кваліфікацій і освіти: “Фактично людина змушена починати життя “з нуля” і навіть із від’ємної точки — без житла, без роботи, без визнаних документів. Але держава не робить достатньо, щоб полегшити цей перехід”.

Адвокаційна директорка ZMINA також наголосила на важливості залучення громадських правозахисних організацій до формування державної політики підтримки постраждалих не лише формально, а змістовно. Адже саме ці організації часто є носіями інституційної пам’яті про розвиток системи захисту постраждалих в Україні.
Нагадаємо, що напередодні URC2025 українські та міжнародні гуманітарні і правозахисні організації закликали Уряд України та міжнародних партнерів забезпечити включення в плани відновлення потреб та прав мешканців тимчасово окупованих територій. Прочитати та підтримати спільну заяву можна за посиланням.
Довідково
URC2025 відбудеться з 10 по 11 липня 2025 року. Це буде четверта Конференція з питань відновлення України, що продовжуватиме серію політичних заходів високого рівня, присвячених швидкому відновленню та довгостроковій реконструкції України з початку повномасштабної війни Росії проти України.
Конференція відображатиме принципи Лугано, включаючи “всесуспільний” підхід до відновлення через змістовну участь широкого кола зацікавлених сторін.