Відкриті рани російсько-української війни: постраждалі українці поділяться своїми історіями в Мілані | Центр прав людини ZMINA

Відкриті рани російсько-української війни: постраждалі українці поділяться своїми історіями в Мілані

A+ A-

З початку повномасштабного російського вторгнення в Україну українські та міжнародні правозахисні організації документують численні випадки тяжких міжнародних злочинів, скоєних на територіях України, що перебувають під контролем Росії, включно з позасудовими вбивствами, катуваннями та жорстоким поводженням, насильницькими зникненнями та триманням під вартою без зв’язку із зовнішнім світом.

Російські військові масово затримують, викрадають та інколи вбивають мирних жителів, маючи на меті: “поповнити” свій “обмінний фонд”; заохотити мирне населення до співпраці з російськими військовими; покарати громадян за активну позицію та спілкування з представниками Збройних сил України, а також перевірити лояльність до окупаційної влади та провести так звану “фільтрацію”. Незважаючи на те що ці злочини набули масового та систематичного характеру, Російська Федерація їх не розслідує. Навпаки, російські державні ЗМІ та офіційні особи публічно виправдовують порушення міжнародного гуманітарного права.

6 жовтня 2022 року українські правозахисні організації ZMINA та “Медійна ініціатива за права людини” проведуть панельну дискусію, присвячену катуванням, насильницьким зникненням та позасудовим убивствам під час російської збройної агресії в Україні. Захід відбудеться в приміщенні найбільшої виставки українського сучасного мистецтва 2022 року “Italia X Ucraina Terra Libera” в Мілані, Італія, 6 жовтня із 17:00 до 19:00 (CET).

Ключові учасники:

  • Тетяна Катриченко, координаторка Медійної ініціативи за права людини;
  • Наталія Охотнікова, дослідниця Центру прав людини ZMINA;
  • Олена Цигіпа, дружина активіста Сергія Цигіпи, викраденого в Новій Каховці (Херсонська область);
  • Олена Бузінова, мати Микити Бузінова, викраденого під Черніговом.

Захід має на меті висвітлити основні закономірності та тенденції порушень, а також актуальні виклики в контексті документування порушень та ефективної допомоги потерпілим. Обговорюватимуться закономірності таких порушень прав людини:

  • Насильницькі зникнення. Закономірності викрадень задокументовано в усіх регіонах України, які були або досі перебувають під контролем Росії. Активісти та волонтери, представники органів місцевого самоврядування, освітяни, родичі українських військовослужбовців, ветерани, місцеві підприємці та інші люди, які активно висловлюють свою позицію, особливо ризикують стати жертвами насильницького зникнення. Викрадені українці утримуються на тимчасово окупованих територіях України, в СІЗО Брянської, Бєлгородської, Курської, Ростовської та Рязанської областей Росії повністю без зв’язку із зовнішнім світом.
  • Позасудові страти та катування. Відомо про численні випадки катування українських цивільних осіб в адміністративних будівлях, відділках міліції, колоніях та інших місцях ув’язнення під контролем Росії. Цивільні жертви цих злочинів – це реальні чи потенційні опоненти, такі як представники місцевої влади, громадські активісти та журналісти, а також звичайні цивільні особи, які не брали участі в жодних збройних діях чи опорі російській армії. Задокументовано випадки насильницького зникнення та катування тих, хто не пройшов процедури фільтрації. Також є випадки позасудових убивств цивільних осіб після насильницького зникнення.
  • Злочини проти військовополонених. Правозахисні організації перевірили та підтвердили численні випадки тортур та жорстокого поводження як з цивільними особами, так і з українськими військовополоненими. Російська Федерація перешкоджає документуванню цих випадків і наданню допомоги потерпілим, відмовляючи міжнародним організаціям у доступі до них.