“Він хотів накласти на себе руки”: родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців
У межах міжнародної конференції Crimea Global 19 листопада відбулася зустріч делегатів з Мексики, Бразилії, Судану та Іраку з родичами політв’язнів, неправомірно засуджених у Росії. В офісі PEN Ukraine за довгим столом учасники говорили про долі людей, які пережили катування та позбавлені доступу до медичної допомоги й зв’язку з близькими. Ця зустріч була організована Центром прав людини ZMINA спільно з Представництвом президента України в АРК, щоб іноземці – правозахисники та журналісти осягнули весь жах злочинів проти громадян України в окупації, які вчиняє Росія.
Ольга, сестра політув’язненого 53-річного Марка Давидова, емоційно розповідала його історію. Вона не приховувала сліз. Її брат, вчитель із Криму, був затриманий російськими силовиками ще до повномасштабного вторгнення, у 2019 році, коли прямував до Туреччини. У нього в телефоні були фотографії з подій на майдані Незалежності в Києві під час Революції гідності 2014 року і листування з однією з лідерок сирійського опозиційного руху. Цього було досить, щоб російський суд ухвалив вирок – 18 років позбавлення волі за статтею “тероризм”.
“З Марка вибивали свідчення з мішком на голові. Зараз він уже перебуває в Рязанській області, п’ятий рік відбуває термін”, – голос Ольги затремтів.
Олександра Баркова, сестра кримського художника й активіста Богдана Зізи, підхопила: “Кожен з нас розуміє, що ніяких гарантій нема. Можуть бути тільки катування, сувора жорстока тюрма”. Олександра каже, що з великими складнощами їй вдалось отримати листа від брата, який чекає на вердикт окупаційного суду відразу за трьома статтями. Його “провина” в тому, що 2022 року він вилив на двері та фасад будівлі адміністрації міста Євпаторії жовто-синю фарбу та кинув коктейль Молотова. Олександра зачитала іноземцям братового листа:
“Ви якось бачили, як умирають метелики?.. – з цих слів розпочав своє звернення проукраїнський активіст. І все ж, попри тортури й знущання, які пережив Богдан Зіза, кожен рядок просякнутий підтримкою України. – Куди б мене не відвіз російський автозак, у моєму серці буде завжди краса Криму… Я вважаю, що краще перебувати під російськими ракетами, ніж там, звідки вони вилітають”.
Батьки Валентина Вигівського, який найдовше з усіх бранців Кремля перебуває в неволі – 10 років, поділились історією сина. Російський суд його визнав “шпигуном” за те, що той був учасником Євромайдану та Революції гідності й у вересні 2014 року поїхав до Криму на виставку авіації, бо був поціновувачем літаків. Більшу частину десятирічного ув’язнення чоловіка утримували в штрафному ізоляторі в одиночній камері, весь інший час – у режимі приміщення камерного типу. “Він хотів накласти на себе руки”, – поділилася мати Валентина Вигівського Галина. Але, за словами батьків, зараз його психологічний стан покращився – він сподівається, що після звільнення йому вдасться повернутися додому.
У політичних в’язнів – громадян України часто відсутній доступ до елементарних життєво необхідних речей: медичної допомоги та ліків. Брат кримчанина Алі Мамутова Февзі розповів делегатам конференції Crimea Global: “Моєму братові незабаром буде 48 років, і є в нього хронічні хвороби. Блокування доступу до ліків у кримських в’язницях – це вже звична історія. Ми йому не могли передати ліки навіть від головного болю”.
Тетяна Лук’яненко – сестра дружини Рустема Гугурика, затриманого 2022 року на КПП Чонгар і звинуваченого в участі в кримськотатарському партизанському русі, – розповіла, що в її родича також наразі серйозні проблеми зі здоров’ям і він не може отримати кваліфікованої медичної допомоги.
“В ув’язненні його здоров’я почало стрімко погіршуватися. Його доправили до колонії в Бурятії. Він перебуває в переповненій камері. Його постійно переводять до ШІЗО, востаннє він там перебував 20 днів. Система РФ робить усе можливе, щоб зламати людину в ув’язненні. Рустем невинна людина, яка стала жертвою репресивної системи”, – поділилася Тетяна.
Вікторія Нестеренко, менеджерка проєкту ZMINA, підсумувала: “Наразі більш ніж 60 кримським політичним в’язням не надають медичної допомоги. Ми вважаємо, що міжнародна спільнота може привернути увагу до тих ув’язнених, у яких є проблеми зі здоров’ям”.
Уріа Фанчеллі, бразильський політичний аналітик і журналіст, поцікавився, як на практиці іноземці можуть допомогти політв’язням з України. На це батько Валентина Вигівського Петро, який найдовше з усіх присутніх чекає на звільнення родича, зазначив: “Якщо закордонні журналісти говорять про наших політв’язнів, російські “вертухаї” бояться їх чіпати. Це хоч якась безпека для наших людей”.
Мексиканська журналістка Ханнія Новелл поцікавилась у близьких репресованих українців, чи розраховують вони на обмін.
Тетяна Лук’яненко, сестра дружини політв’язня Рустема Гугурика, з гіркотою зазначила: “Обміну цивільних засуджених немає. Обмін військовополоненими ускладнений, але він хоча б можливий. Україна не бере цивільних заручників, тому і обміну нема”.
Февзі Мамутов підхопив: “Чи можна тиснути на уряд, якщо є військовополонені? Мабуть, ні. Але об’єднуватись і обговорювати цю проблему треба”.
Того ж дня, 19 листопада, делегати конференції Crimea Global побували на місцях розстрілів та масових поховань в Ірпені, Бучі та Бородянці. Їх вразила жорстокість та підступність, з якою діяли російські війська на Київщині в лютому-березні 2022 року, і кількість скоєних злочинів проти цивільних.