Випускники навчального курсу вивчали польський досвід роботи з дітьми груп ризику
13-19 грудня 2015 року випускники курсу “Захист та забезпечення прав дітей та молоді груп ризику” відвідали з навчальним візитом Польщу.
Організатори поїздки — Хельсинський Фонд з прав людини спільно з “СНІД Фонд Схід-Захід” (AIDS Foudation East- West-AFEW) – розробили дуже насичену та цікаву програму. Учасники курсу побували у понад 10 організаціях та установах, які працюють у сфері захисту прав дітей та молоді груп ризику.
Членкині Хельсинського Фонду з прав людини Єльжбета Чиж, Ольга Саломатова та Богна Хмелевська розповіли про польську систему захисту прав дітей та молоді груп ризику, нормативне регулювання цих питань. Експертки ознайомили з принципами роботи сімейних судів.
Юристка Хельсинського Фонду з прав людини Катажина Вишневська розповіла про порядок притягнення до відповідальності неповнолітніх. Всі справи, що стосуються неправомірних діянь неповнолітніх, розглядаються в порядку цивільного судочинства. Сімейний суд ухвалює рішення про поміщення дитини до певного закладу без визначення строку. Дитина покидає заклад, коли її психологічний стан та поведінка нормалізувались. Заклади поділяються на кілька типів: закриті, відкриті, напівзакриті, з посиленою охороною. Варто відзначити, що в кожному із закладів діти мають право на відпустку, з ними працюють психологи та терапевти.
Після теоретичного вступу група з України відвідала заклади, які працюють з дітьми груп ризику.
Так, наприклад, побували в Центрі соціотерапії “Спільний дім”. Співробітники центру стаціонарно працюють з дітьми груп ризику. Окрім навчання з дітьми щодня працюють терапевти та соціальні педагоги. Мешканці “Спільного дому” вчаться самостійно організовувати своє дозвілля та побут.
Поїздка до Притулку для неповнолітніх та Виправного центру для дівчаток у Фалєніці була однією з найбільш вражаючих. Директор закладу познайомив учасників з своїми вихованками. Історію кожної дівчинки він добре знає і прикладає багато зусиль для їх ресоціалізації. У Центрі, окрім навчальних корпусів, є різноманітні майстерні та спортивний зал. Дівчатка не обмежені у пересуванні по території центру, за його межі вони можуть виходити лише з дозволу.
Випускники курсу також відвідали Асоціацію “Група педагогіки і соціальної анімації Прага Сєвєр”. Співробітники організації є педагогами вулиці. Вони працюють з локальними спільнотами дітей, які знаходяться під загрозою деморалізації чи є деморалізованими. Педагоги вулиць займаються з однією групою дітей протягом 3 років.
Крім того, учасники поїздки відвідали організації, які працюють з людьми, що мають залежність чи є споживачами наркотиків.
Так, наприклад, учасники були гостями Сімейної консультації профілактики, лікування і терапії залежності Асоціації Монар. Завідуючий консультації Адам Ник розповів про алгоритм роботи такого центру.
Також відвідали Польську мережу наркополітики, де надають психологічну та юридичну допомогу наркозалежним людям та споживачам наркотиків. В офісі є кімнати денного перебування для цих людей та хостельні номери для них.
Учасники були присутні на круглому столі “Наркополітика – міжнародний досвід”, де разом з польськими профільними організаціями обговорили необхідні реформи у політиці держави щодо наркотиків.
Всі були вражені досвідом Польщі. Ця поїздка дала поштовх і натхнення для подальшої роботи у сфері захисту прав дітей та молоді груп ризику.
Нагадаємо, що участь в поїздці взяли випускники навчального курсу “Захист та забезпечення прав дітей та молоді груп ризику” що реалізовував ГО “Центр інформації про права людини” за підтримки Міжнародного благодійного фонду “СНІД Фонд Схід-Захід” (AIDS Foundation East-West – AFEW-Україна) у співпраці з Міжнародною школою прав людини і громадських дій та Освітнім домом прав людини — Чернігів. Проект реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.