Як здобути тривалий мир: ZMINA взяла участь у XIII конференції ім. Сахарова у Вільнюсі
18-19 травня 2023 року у Вільнюсі відбулася XIII Міжнародна конференція ім. Сахарова, присвячена складним питанням, з якими Україна зіткнеться, щоб виграти війну і після того, як змовкнуть гармати й почнеться відбудова країни. В обговоренні взяла участь голова правління Центру праав людини ZMINA Тетяна Печончик.
Хоча війна все ще триває, колись вона закінчиться, і виникне потреба у відбудові України — країни, яка зазнала вторгнення в 2014 році і повторно в 2022 році, зараз є спустошеною, має зруйновану інфраструктуру, уражену економіку, десятки тисяч загиблих і сотні тисяч людей травмованих наслідками війни.
Конференція зібрала десятки експертів у різних галузях, щоб обговорити шляхи відбудови України в різних сферах: політиці, економіці, ментальному здоров’ї та відбудові інфраструктури.
Конференцію відкрили Маріус Януконіс з Міністерства закордонних справ Литви, заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, член-засновник Української Гельсінської групи та політв’язень радянських часів Мирослав Маринович, декан факультету політології та дипломатичних досліджень Університету Вітовта Великого Сарунас Лієкіс та представник Дослідницького центру імені Андрія Сахарова Роберт ван Ворен.
“Під час конференції ми вирішили зосередитися на обговоренні наслідків російської війни проти України, які, на мою думку, визначатимуть майбутнє свободи у світі”, — сказав організатор конференції Роберт ван Ворен.
Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик взяла участь у першій сесії “Демократія та верховенство права”.
Оскільки дата конференції збіглася з Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, Печончик розпочала свій виступ із нагадування про ті трагічні події: майже 200 тисяч кримських татар були примусово виселені з рідного півострова, багато з них померли від голоду та хвороб під час подорожі чи на засланні. Ніхто не поніс за це покарання, а зараз ці злочини повторюються: кримських татар переслідують, ув’язнюють, знищують. Крім того, Росія почала депортації з новоокупованих територій України та масово вчиняє інші міжнародні злочини. Станом на сьогодні Генеральна прокуратура України зареєструвала близько 85 тисяч злочинів, скоєних у ході російської агресії на території України, що є лише верхівкою айсберга.
“Всі злочини мають бути покарані в ім’я миру та демократії та заради майбутнього не лише України, а й усієї Європи”, – підкреслила Печончик.
Після цього під час конференції відбулися ще три тематичні сесії: відбудова та довкілля; травма, пам’ять і відновлення; національне примирення.
Багато спікерів наголошували на тому, що Україна має відродитися оновленою, з демократичними цінностями та прозорістю в інститутах влади.
“Важливо, щоб під час відбудови країни не було спроб повернутися до старого. Криза має розглядатися як можливість рухатися вперед і створювати кращу державу”, – констатув ван Ворен.
19 травня в галереї Ратуші відбувся аукціон картин Петраса Вайтекунаса та української кераміки, кошти від якого підуть на проекти на підтримку України. Останній день конференції завершився благодійним концертом піаніста з Одеси Олексія Ботвінова та литовського ансамблю NIKO.
Гості конференції були запрошені на прийом до Резиденції посла Королівства Нідерландів у Литві Джека Твісс-Куарлеса ван Уффорда.
Дивіться трансляцію події тут.