Законопроєкт президента про громадянство призведе до порушення прав людей в окупації та шукачів захисту | Центр прав людини ZMINA

Законопроєкт президента про громадянство призведе до порушення прав людей в окупації та шукачів захисту

A+ A-

Законопроєкт президента про громадянство №10425 потребує суттєвого доопрацювання, вважають правозахисники. У разі його ухвалення в поточній редакції це створить ризики порушення прав для жителів в окупації, а також людей без громадянства, їхніх дітей і дітей шукачів захисту в Україні. 

Коаліція організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, закликала владу доопрацювати законопроєкт “Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України”.

Зокрема, ухвалення законопроєкту призведе до того, що діти, які народилися на території України від батьків без громадянства або від батьків, які потребують додаткового захисту, втрачають право на громадянство за народженням чи за територіальним походженням, яке вони мають відповідно до закону “Про громадянство України”.

Правозахисники вказують, що подібне погіршення становища дітей, народжених в Україні, суперечитиме статті 22 Конституції України, адже вона забороняє звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.

Інша проблема, на яку звертають увагу експерти, — законопроєкт не враховує реалії окупованих територій. Проєкт пропонує позбавляти громадянства українців, які добровільно отримали громадянство держави-агресора. Такі підходи, вказують правозахисники, не враховують інтересів громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях і для фізичного виживання, реалізації своїх прав і свобод змушені отримувати паспорти РФ. Тим паче, Росія проводить кампанії з примусової паспортизації на всіх окупованих територіях. 

“Неможливо говорити про добровільність набуття громадянства РФ в умовах окупації, коли країна-агресор застосовує різноманітні засоби залякування й примусу громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території, до отримання ними російського громадянства”, — кажуть правозахисники.

З повним текстом позиції, де вказані й інші проблеми законопроєкту, можна ознайомитися тут.

Довідково. До Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, входять Центр прав людини ZMINA, ГО “Донбас СОС”, ГО “КримСОС”, БФ “Право на захист”, БФ “Схід SOS”, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, БФ “Stabilization Support Services”, Кримська правозахисна група.