Журналісти вдруге отримали право відвідувати місця несвободи без попередження | Центр прав людини ZMINA

Журналісти вдруге отримали право відвідувати місця несвободи без попередження

A+ A-

Двадцять шість журналістів отримали доручення на відвідування місць несвободи без попередження.

Право брати участь у моніторингових візитах Національного превентивного механізму (НПМ) вони отримали після семінару “Зробити закрите відкритим”, організованого Центром інформації про права людини за підтримки Уповноваженого ВР України з прав людини та Міжнародного фонду “Відродження”.

Під час семінару працівники ЗМІ вивчали міжнародні стандарти належного поводження та протидії катуванням, специфіку моніторингу різних типів закритих закладів, а також дізнавалися, як балансувати між свободою слова та правом на приватність.

“Вважаю, що тема порушення прав людей, які опинились у колоніях, СІЗО, лікарнях, інтернатах, чітко демонструє завдання журналіста – донести важливу інформацію до споживача і цим (наскільки це можливо) сприяти полегшенню страждань людей, які потерпають від зловживань. Представникам секретаріату Уповноваженого, моніторам Національного превентивного механізму вдалось занурити нас в атмосферу цих непростих для сприйняття і роботи місць, тут дуже доречними були живі приклади з їхнього досвіду та місцями шокуючі світлини”, – говорить учасник семінару, журналіст AFP Дмитро Горшков.

На думку журналістки LB.ua Маргарити Тулуп, яка також стала слухачкою семінару, працівники ЗМІ після проходження семінару отримали унікальний доступ до інформації.

“НПМ в Україні – фактично єдиний спосіб для журналіста потрапити у заклади закритого типу і бути впевненими, що до їхнього приїзду не підготуються. Попередні тренінги важливі хоча б тому, що попри те, що побачене за закритими дверима може шокувати, на місці потрібно швидко зорієнтуватися і правильно відреагувати. Крім того, навчання вчить мінімальним стандартам поводження з людьми, які знаходяться в закладах закритого типу. Все це допоможе зорієнтуватися на місці. Окрім того, під час тренінгу можна познайомитися з моніторами НПМ, які точно не відмовлять у допомозі, якщо вона знадобиться опісля”, – говорить журналістка.

Як зазначає тренерка семінару, програмна директорка ГО “Україна без тортур” Марина Гоменюк, моніторська спільнота після семінару поповнилася сильними учасниками.

“П’ятирічна методологія попередження катувань, за якою працює український НПМ стала доступною для журналістів. Склад учасників моніторингової групи розширився однозначно, – це додаткові можливості та підсилення превенції на національному рівні”, – говорить вона.

Попередній тренінг відбувся у квітні минулого року. Тоді близько 20 медійників вперше за історію українського Національного превентивного механізму отримали доручення на відвідування місць несвободи.