ZMINA долучилася до дослідження Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень | Центр прав людини ZMINA

ZMINA долучилася до дослідження Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень

A+ A-

Центр прав людини ZMINA долучився до тематичного дослідження Робочої групи ООН з насильницьких або недобровільних зникнень на тему “Нові технології та насильницькі зникнення”. Експерти ZMINA проаналізували тенденції задокументованих випадків насильницьких зникнень на окупованих територіях і виявили важливий зв’язок цих воєнних злочинів з новими технологіями.

Фото ілюстративне. Зала прав людини та альянсу цивілізацій у Палаці Націй у Женеві, де збирається Рада з прав людини

За даними ZMINA, станом на 31 січня 2023 року було задокументовано щонайменше 473 випадки насильницького зникнення активістів, волонтерів, журналістів, посадових осіб та працівників органів місцевого самоврядування, освітян, релігійних діячів, діячів культури, а також родичів активних громадян, які чинили активний опір російському вторгненню мирним шляхом.

Аналіз, проведений ZMINA, показує, що російські військові та представники окупаційної військової адміністрації використовують нові технології для насильницького зникнення цивільних осіб, зокрема шляхом вилучення інформації з мобільних телефонів, визначення нелояльних цивільних, аналізуючи їхню активність в соціальних мережах, використання соціальних мереж для поширення вимушених “зізнань” громадських активістів, використання даних мобільних телефонів і переписок у соціальних мережах як “доказів” для переслідування активних громадян та притягнення їх до адміністративної та кримінальної відповідальності окупаційною владою.

Наприклад, під час фільтрації російські військові перевіряють вміст карток пам’яті мобільних телефонів цивільних осіб та інформацію у групах та переписках у соціальних мережах на їхніх мобільних пристроях. Крім того, російські війська та окупаційна військова адміністрація відключають доступ до українських мобільних та інтернет-провайдерів і українського телебачення на окупованих територіях, а також встановлюють пристрої, які контролюють вхідний та вихідний трафік з мобільних пристроїв та комп’ютерів цивільних мешканців для відстеження їхніх контактів із зовнішнім світом.

З іншого боку, нові технології можуть допомогти в пошуку викрадених або зниклих безвісти осіб. Це можна зробити шляхом відслідковування банківських операцій викрадених осіб, оскільки окупанти часто забирають банківські картки жертв і можуть потім використовувати їх. Також можна відслідкувати білінг мобільних телефонів жертв насильницьких зникнень, використовувати записи камер відеоспостереження та програм розпізнавання облич.

Проведений аналіз показує, що нові технології можна використовувати як з добрими, так і з поганими намірами – все залежить від користувача. Тепер у наших силах використати ці знання для обмеження можливостей порушення прав людини за допомогою нових технологій і налагодити практику ефективного пошуку зниклих або викрадених людей, використовуючи переваги сучасного світу.

Тематичне дослідження буде представлено Раді з прав людини у вересні 2023 року.

З повною версією доповіді можна ознайомитися на веб-сайті УВКПЛ.

Довідково: Робоча група з насильницьких або недобровільних зникнень є однією з тематичних спеціальних процедур, які контролюються Радою ООН з прав людини. Її основна мета – допомогти родичам зниклих безвісти встановити місцеперебування членів їхніх сімей. Робоча група складається з п’яти незалежних експертів зі збалансованим географічним представництвом. Разом вони розслідують окремі справи та готують звіти та висновки на виконання мандату.