ZMINA долучилася до засідання Робочої групи 4 Формули миру
12 квітня в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулося засідання Робочої групи з пункту 4 Формули миру. У зустрічі взяли участь 30 країн та чотири представники міжнародних організацій: ООН, ОБСЄ, МКЧХ та ЄС. До зустрічі також долучилися представники громадянського суспільства, зокрема адвокаційна директорка ZMINA Альона Луньова.
Учасники обговорили 4-й пункт “Української формули миру” – звільнення ув’язнених та депортованих осіб. Як зазначив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, українське та міжнародне суспільство робить всі можливі кроки та шукає нові механізми для повернення українських людей. Уповноважений висловив сподівання, що кожен член Робочої групи зробить свій внесок у цей процес. Дмитро Лубінець підкреслив: “Не зупиняючись ні на мить, ми працюємо над тим, щоб повернути всіх наших людей додому”.
Розглянули учасники й теми національних прогалин у поверненні та реабілітації цивільних увʼязнених, а також – поговорили про існуючі міжнародні механізми і платформи, зокрема Московський механізм ОБСЄ та Глобальний саміт миру. До дискусії долучилися посолка Норвегії в Україні Хелене Андерсен, посолка Канади в Україні Наталка Цмоць, адвокаційна директорка ZMINA Альона Луньова та керівниця напряму документування Медійної ініціативи за права людини Анастасія Пантелєєва.
“Після початку збройної агресії проти України у 2014 році Російська Федерація одразу почала застосовувати практику насильницьких зникнень та переслідувань громадян України, які не були лояльними до окупаційного режиму або висловлювали проукраїнську позицію. Таким чином, з’явилася нова категорія жертв – цивільні заручники, до яких також належать особи, яких переслідують за політичними або релігійними мотивами на тимчасово окупованих територіях України”, – зазначила Альона Луньова.
Вона розповіла, що у 2021 році в Україні ухвалили спеціальний Закон “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей” для підтримки тих, хто позбавлений особистої волі через війну. Його основою є Комісія, яка встановлює факт позбавлення волі внаслідок збройної агресії проти України. Луньова розповіла про найслабші місця системи:
- Навантаження на комісію значно зросло (станом на 2018 рік незаконно позбавленими волі було визнано 77 громадян України; у 2023 році комісія визнала факт ув’язнення 4337 осіб – 3574 військовослужбовців та 763 цивільних осіб);
- Непрозорість діяльності Комісії, нерозуміння того, як ухвалюються рішення про встановлення факту позбавлення волі;
- Складнощі у доведенні факту позбавлення волі цивільної особи внаслідок збройної агресії проти України та неможливість підтвердити місце утримання під вартою;
- Недостатня поінформованість про те, як подати заяву про встановлення факту позбавлення волі.
“Закон передбачає різні види допомоги цивільним затриманим та їхнім родичам, але більшість з цих видів допомоги родичі не отримують, тому що не знають про неї”, – додала адвокаційна директорка ZMINA.
Також вона підкреслила, що однією з ключових проблем є питання реабілітації колишніх вʼязнів та підтримки, яку держава може надати їм після звільнення. “Попри невелику кількість людей, звільнених з полону, держава повинна приділяти серйозну увагу цьому питанню”, – підкреслила Альона Лунова.
Довідково: Формула миру, запропонована Президентом України Володимиром Зеленським на саміті “Великої двадцятки” (G20), – це шлях до відновлення справедливого та довготривалого миру для України. Вона складається з 10 пунктів, серед яких радіаційна та ядерна безпека, продовольча та енергетична безпека, відновлення територіальної цілісності України, виведення російських військ, правосуддя, запобігання екоциду, архітектура безпеки на євроатлантичному просторі. Його 4-й пункт спрямований на звільнення всіх увʼязнених і депортованих осіб і держав: Всі українські полонені, у тому числі цивільні особи, яких утримують у Росії та на тимчасово окупованих територіях України, зокрема в Криму, мають бути звільнені шляхом повного обміну військовополоненими, звільнення всіх незаконно утримуваних осіб та повернення всіх інтернованих і примусово переміщених та депортованих цивільних осіб, включно з дітьми”.