ZMINA і TDC розповіли про міжнародні злочини РФ проти України в Уругваї | Центр прав людини ZMINA

ZMINA і TDC розповіли про міжнародні злочини РФ проти України в Уругваї

A+ A-

Центр прав людини ZMINA і Центр трансатлантичного діалогу (TDC) відвідали Уругвай, щоб розповісти про збройну агресію Росії проти України, задокументовані міжнародні злочини та шляхи досягнення справедливого миру. До візиту долучилася менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA Тетяна Жукова, координатор програми співпраці з Іспанією та Латинською Америкою TDC Олександр Сливчук та проєктна менеджерка TDC Аліна Рогач.

Фото: Олександр Сливчук, Аліна Рогач, Тетяна Жукова

Уругвай — невелика, але авторитетна демократія в регіоні Південної Америки, відома своєю послідовною підтримкою прав людини, міжнародного права та стабільного правопорядку.

Хоча під час голосування за резолюцію Генеральної Асамблеї ООН 68/262 у 2014 році, яка підтверджувала територіальну цілісність України та визнавала анексію Криму незаконною, Уругвай утримався, проте після початку повномасштабної війни у 2022 році, позиція Уругваю стала чіткішою. Країна підтримала ключові резолюції Генасамблеї ООН на користь України, включаючи засудження окупації українських територій, а також голосування за механізми відшкодування збитків, завданих війною. Уругвайська зовнішня політика еволюціонувала від нейтральної обережності до підтримки міжнародного правопорядку.

Фото: Тетяна Жукова

Під час зустрічей Тетяна Жукова розповіла про масштабні порушення прав людини на окупованих Росією територіях України. Вона наголосила на тому, що Офіс Генпрокурора України зареєстрував уже понад 161 тисячу воєнних злочинів і злочинів агресії, серед яких — незаконні арешти, катування, викрадення людей та переслідування місцевих жителів. Особливу увагу вона приділила питанню відповідальності: справедливість і відновлення прав жертв мають бути ключовими умовами тривалого миру.

Окремо Жукова передала списки цивільних заручників — жінок, літніх людей і представників органів місцевого самоврядування, які досі перебувають у російському ув’язненні, а також наголосила на необхідності їхнього якнайшвидшого звільнення, написання їм листів і менторства над ними.

Уругвай пережив схожі порушення прав людини під час військової диктатури 1973–1985 років, коли сотні людей стали жертвами насильницьких зникнень. Цей досвід сформував розуміння важливості правосуддя та пам’яті жертв. 

Фото: Комісія закордонних справ Палати депутатів Уругваю

Активісти зустрілися із віцепрезиденткою Уругваю Кароліною Коссе, сенатором Хав’єром Гарсією, а також виступили перед Комісією закордонних справ Палати депутатів Уругваю. 

Високопосадовці висловили солідарність з Україною та запевнили у своїй підтримці суверенності України та повазі до міжнародного права. Для такої невеликої країни, як Уругвай, дієве міжнародне право — питання виживання. Коли сила стає вище за право, першими страждають ті, хто не має великих армій. Саме тому для Уругваю підтримка України — це захист власного майбутнього у світі, де правила працюють для всіх — незалежно від розміру, розташування чи геополітичного значення. 

Фото: Зустріч із сенатором Хав’єром Гарсією

Український досвід боротьби із порушеннями прав людини виявився близьким для Уругваю, який пережив зникнення людей і потребу в правосудді. Це створює основу для взаєморозуміння і співпраці — не лише на рівні політичних заяв, а й у практичних ініціативах у сфері захисту прав людини, до чого й закликали українські активісти.

Адвокаційна поїздка була організована Центром трансатлантичного діалогу (TDC) за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: