ZMINA підписала меморандум з Офісом генпрокурора | Центр прав людини ZMINA

ZMINA підписала меморандум з Офісом генпрокурора

A+ A-

Офіс генерального прокурора провів зустріч координаторів та учасників Міжнародної ради експертів з питань розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. Під час зустрічі генеральний прокурор Андрій Костін уклав меморандум про співпрацю з громадськими організаціями, серед яких і ZMINA.

Цей меморандум оформлює принципи співпраці між громадськими організаціями та ОГП, а також впроваджує стандарти взаємодії органів прокуратури з організаціями громадянського суспільства у сфері притягнення до кримінальної відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів. Від Центру прав людини ZMINA документ підписала голова правління Тетяна Печончик.

Міжнародна рада експертів з питань розслідування злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, – це майданчик, створений для підтримання сталої комунікації з неурядовими, науковими та міжнародними організаціями й експертами щодо підвищення ефективності розслідування злочинів, скоєних в умовах збройного конфлікту, актуальних проблем, пов’язаних із цією діяльністю, та шляхів їхнього розв’язання, а також захисту жертв воєнних злочинів, відповідно до статті 9 Закону України “Про прокуратуру”.

Тетяна Печончик підписує меморандум

Цей механізм взаємодії ОГП з ГО охоплює 14 робочих груп, серед яких група “Захист журналістів та активістів”, співкоординаторками якої є Людмила Янкіна, керівниця напряму захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA, та Оксана Романюк, виконавча директорка Інституту масової інформації.

“Ми починали роботу із шести робочих груп. Зараз їх уже 14 за різними напрямами співробітництва, і не лише у сфері розслідування воєнних злочинів, а й у напрямах захисту прав військовослужбовців, протидії злочинам проти довкілля, захисту потерпілих і свідків, а також прав громадських активістів, волонтерів і журналістів та інших. Цьогоріч започаткували новий напрям захисту культурної спадщини, який потребує подальшої уваги та розвитку”, – зазначив генпрокурор Андрій Костін під час зустрічі з експертами.

Андрій Костін

Як повідомила Людмила Янкіна, ZMINA надає комплексну підтримку журналістам, активістам, волонтерам, правозахисникам, громадським діячам, які потерпіли від російської агресії. Йдеться про представників та представниць громадянського суспільства, яких було звільнено з російського полону, тих, хто перебуває на окупованих територіях та потребує релокації, і родичів тих, хто досі перебуває в полоні.

У взаємодії з Офісом генерального прокурора ZMINA верифікує кейси, моніторить та документує випадки позбавлення особистої свободи журналістів на окупованих територіях та передає їх до Офісу генпрокурора для подальшого розслідування.

Людмила Янкіна (на передньому плані)

Також у межах робочої групи із захисту активістів та журналістів ведеться робота над посиленням відповідальності російських пропагандистів за геноцидну риторику та заклики до геноциду і налагодженням механізму притягнення до відповідальності за перешкоджання журналістській діяльності.