ZMINA презентувала відеоісторії, що надихають, про боротьбу за права людини в різних країнах | Центр прав людини ZMINA

ZMINA презентувала відеоісторії, що надихають, про боротьбу за права людини в різних країнах

A+ A-

Центр прав людини ZMINA в партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом у межах кампанії #BringHumanRightsHome презентував серію відеоісторій, що надихають, про боротьбу за права людини з восьми країн.

Як зазначила голова ZMINA Тетяна Печончик, ці історії – про активістів з України, Азербайджану, Угорщини, Казахстану, Польщі, Росії, Туреччини та Нідерландів, які подолали супротив, особисті погрози та фінансові труднощі, вистояли перед могутніми опонентами, не здалися – і перемогли.

Програмна координаторка напряму “Правозахисна діяльність” Нідерландського Гельсінського комітету Антоніна Маслико розповіла про ідею створення кампанії: “На жаль, активісти та правозахисники зазнають критики та нападок не тільки в країнах колишнього СРСР, Центральної Азії та Кавказу, але й Західної Європи. Через це втрачається загальний сенс концепції, що права людини універсальні та поширюються на всіх. Ми хотіли розповісти про права людини в позитивному напрямі й показати, що правозахисником може бути кожен: необов’язково для цього працювати в профільній організації чи мати відповідну освіту”.

Наразі ZMINA опублікувала дві історії. Серед них українська, яка розповідає про мешканців села Білики на Полтавщині. Їхнє життя перетворилося на пекло, коли у 2012 році російський бізнесмен відкрив там свиноферму. На ній тримали 60 тисяч тварин замість дозволених 6 тисяч, використовуючи відкриту каналізаційну систему: гній та хімікати потрапляли в сільські водойми, а запах газів ставав нестерпним, отруюючи людей. Тоді вони вийшли на протест із вимогою привести свиноферму до всіх екологічних норм.

Селяни блокували роботу ферми вдень і вночі. Боротьба тривала майже п’ять років. Їх залякували судовими позовами, проти них залучали поліцейських, які били протестувальників і ламали їм руки. Однак люди не здалися і зрештою виграли справу.

Адвокатка та правозахисниця Ольга Мелень-Забрамна, яка допомагала жителям Біликів, додала, що власники свиноферми навіть подавали судові позови проти протестувальників. “Але коли людей багато, то проти всіх не вчиниш репресій. Ми вистояли, інвестор свиноферми зрозумів, що позовом нас не налякаєш. Жителі Біликів навіть примусили орган місцевого самоврядування подати позов проти інвестора”, – каже адвокатка.

Також на сторінках ZMINA вже доступна відеоісторія про Угорщину. Цей ролик про ненависть до ромів, проти яких виступило кількасот людей. “Циганські злочинці, ви помрете!” – кричав натовп, кидаючи пляшки та каміння в ромські родини в угорському місті Девечер. Присутніх поліцейських благали щось зробити, але вони не поспішали реагувати.

Як сам напад, так і бездіяльність поліції стали важким ударом для всієї ромської громади. Суди всіх інстанцій відмовлялися ставати на бік потерпілих. Тоді вони пішли до ЄСПЛ – і перемогли: бездіяльність поліції визнали протиправною, а на інших расистських демонстраціях поліцейські стали діяти відповідальніше. Ромська громада подала реальний приклад того, що відстоювати свої права і потрібно, і ефективно.

Стежте за нашими сторінками, щоб не пропустити вихід інших роликів: щосереди ми публікуватимемо нові історії, що надихають, про боротьбу за права людини в різних країнах.

Відео з презентації дивіться тут.