ZMINA пропонує МВС допомогу у верифікації доброчесності волонтерів, щоб запобігти їхньому переслідуванню
5 грудня, у День волонтера та під час щорічного Форуму розвитку громадянського суспільства в Києві, керівниця напряму із захисту громадянського суспільства Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна заявила, що готова допомагати Міністерству внутрішніх справ та Офісу генерального прокурора у верифікації доброчесності волонтерів, проти яких відкриваються провадження за розкрадання гуманітарної допомоги. Часто такі провадження несправедливі, за її словами.
За словами Янкіної, кримінальні переслідування волонтерів регулярно відбуваються з початком повномасштабної війни. Переважно – за статтею 201-2 Кримінального кодексу України про продаж гуманітарної допомоги чи отримання прибутку з благодійних пожертв або безоплатної допомоги.
Як каже правозахисниця, волонтерів часто несправедливо переслідують, а їхні справи не мають складів злочину, а отже мають бути закриті. Янкіна також зауважила, що правоохоронці часто спрямовують сили не на пошук шахраїв, а на людей, які нічого не вчинили і які часто є відомими та публічно працюють.
Тому, за словами експертки, перед переслідуванням волонтерів поліція має вивчити їхню репутацію. ZMINA має довіру у волонтерській спільноті й готова бути перемовним майданчиком між правоохоронцями та волонтерами, зазначила Янкіна.
“Після тиску волонтерам не тільки важко морально, вони також не можуть нормально працювати після відкриття кримінального провадження. Це неприпустимо, коли в умовах війни потреби армії закриваються тотальними зусиллями волонтерів. Тому зараз допомагаємо довести, що в таких справах проти волонтерів немає складу злочину і тому їх треба закривати”, – коментує правозахисниця.
Людмила Янкіна також вважає, що волонтери мають бути й убезпеченими від шахрайства. За її словами, наразі правоохоронці часто відмовляються розслідувати такі випадки шахрайства, тому волонтери вимушені самостійно розв’язувати ці проблеми. Тому, на думку правозахисниці, держава не тільки має розслідувати такі випадки й шукати винних, але й займатися кібербезпекою волонтерів.
Довідково. Форум розвитку громадянського суспільства – це найбільша національна платформа для навчання, спілкування та обміну досвідом у сфері організаційного розвитку благодійних та громадських організацій. Уперше Форум з організаційного розвитку відбувся у 2012 році, і відтоді щороку кількість учасників та об’єм суспільної уваги до форуму збільшується. Цього року відбувся вже 12-й щорічний форум під гаслом “Що дасть нам силу”, переглянути трансляції заходів форуму можна тут.