ZMINA відкрила фотовиставку про кримських політв’язнів у Брюсселі | Центр прав людини ZMINA

ZMINA відкрила фотовиставку про кримських політв’язнів у Брюсселі

A+ A-

18 травня 2023 року в Брюсселі відкрилася фотовиставка “Історії з окупованого Криму” до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. ZMINA підготувала цю виставку у співпраці з Представництвом України при Європейському Союзі та офісом депутатки Європейського парламенту Анни Фотиги.

У день відкриття виставки на площі Люксембург у Брюсселі зібралися кримські татари. Вони поділилися історіями своїх предків, яких радянський режим депортував у 1944 році, а також провели паралелі з продовженням репресивних практик з початку російської окупації Криму в 2014 році: нищенням кримськотатарської культури, переслідуванням та політично вмотивованими випадками позбавлення волі.

Росія катує політв’язнів, щоб примусово отримати зізнання, вигідні окупантам. Так сталося з братами Ахтемовими — їх піддали жорстоким тортурам”, — розповів кримськотатарський активіст Сейдамет Мустафаєв.

Шкода, що в цей день ми зібралися через таку сумну дату — 79 років тому відбулася масова депортація та геноцид кримських татар. Зараз кримськотатарський народ знову під загрозою знищення: російські окупанти переслідують їх, приходять вночі з обшуками, ув’язнюють за політичними мотивами, залишаючи без чоловіків цілі вулиці – лише жінок і дітей, примусово мобілізують. Російська влада вважає, що таким чином можна залякати населення тимчасово окупованого Криму. І все ж сильніше переслідування породило сильніший опір”, – підкреслила менеджерка з міжнародної адвокації Центру прав людини ZMINA Тетяна Жукова.

Перехожі послухали виступи учасників мітингу, кримських татар та ознайомилися з фотовиставкою — унікальною хронікою життя на незаконно анексованому Росією півострові та документальним підтвердженням репресій проти громадян України, зокрема представників кримськотатарського народу.

Офіційне відкриття виставки відбулося 23 травня в Українському хабі навпроти Європарламенту. Гостей виставки вітали Представник України при ЄС Всеволод Ченцов та депутатка Європарламенту Анна Фотига, які підтримали ініціативи українського громадянського суспільства.

Кримськотатарська співачка та заслужена артистка України Ленара Османова розчулила присутніх виконанням гімну кримськотатарського народу.

Голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла присутнім про виставку: “Українські репортери Аліна Смутко, Тарас Ібрагімов та Альона Савчук фіксували життя сімей політв’язнів в окупованому Криму в 2014-2019 роках. Тому їм заборонили в’їзд на Кримський півострів на строк від 10 до 35 років”. Вона також наголосила на небезпеці, яка загрожує кримськотатарському народу в тимчасово окупованому Криму: саме вони складають більшість політв’язнів – 117 осіб із 181.

Азіз Умеров, брат ув’язненої за політичними мотивами Леніє Умерової, розповів історію своєї сестри, яку росіяни незаконно затримали та перевели до СІЗО “Лефортово” в Москві: “Я хочу показати вам цей світшот з написом “Я не втрачу свій бойовий дух”. Це слова моєї сестри з одного з її останніх листів. Моя сестра мужньо зносить усі випробування та знущання. Вона залишається сильною і благає мою сім’ю теж бути сильними. Я прошу вас діяти рішуче від імені моєї сім’ї та сімей сотень політичних в’язнів, над якими знущається Росія. Я прошу вас звернутися до Російської Федерації із закликом звільнити мою сестру та всіх громадян України, які перебувають в ув’язненні”.

Журналістка та історикиня Гульнара Абдуллаєва також поділилася історією політв’язня Нарімана Джеляла, першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, який разом із братами Азізом Ахтемовим і Асаном Ахтемовим був засуджений до 17 років ув’язнення.

Представниця Кримської правозахисної групи Ірина Сєдова нагадала історію Ірини Данилович — ув’язненої громадянської журналістки та медсестри, якій не надають медичну допомогу попри різке погіршення стану здоров’я, і закликала міжнародне співтовариство докласти максимум зусиль для звільнення політв’язнів і деокупації Криму.

Захід відвідали зацікавлені перехожі та представники громадянського суспільства, дипломатичних установ, політики.

ZMINA також використала свій візит до Брюсселя для адвокаційних зустрічей та поширення інформації про порушення прав людини в окупованому Криму, зокрема серед представників Європейської служба зовнішніх справ, Європейської комісії, Європарламенту та Представництва ЄС в Україні. Крім того, відбулася конференція та показ фільму “Наріман: Голос Криму”.