ZMINA взяла участь у «Форумі єдності» в Маріуполі
30 жовтня відбувся «Форум єдності» у Маріуполі за участю президента України, представників влади та громадськості. Захід об’єднав декілька тем – від гуманітарної політики, відновлення зв’язків з жителями тимчасово окупованих територій до інформаційної стратегії України стосовно Криму і Донбасу.
Президент України Володимир Зеленський розпочав форум і зазначив, що мета заходу – визначення основних етапів досягнення миру в країні, серед яких припинення вогню, примирення українців і безпечна реінтеграція тимчасово окупованих територій.
«Всі ці три етапи нам доведеться пройти разом – державі, суспільству і кожному громадянину України. Після п’яти років війни повинна з’явитися стратегія безпечної реінтеграції Донбасу і Криму», – додає Володимир Зеленський.
Стратегія, за його словами, має містити такі складові:
- прозорість і публічність – держава має шукати шляхи вирішення проблем разом із громадянським суспільством;
- консенсус в українському суспільстві щодо повернення Криму та Донбасу;
- реалізм, а саме розуміння, що повернення окупованих територій не питання, яке можна швидко вирішити;
- імплементація, або здатність держави втілювати стратегії в життя, показувати реальні кроки і реальні результати.
Міністерка освіти та науки Ганна Новосад в рамках дискусії про гуманітарну політику та збереження зв’язків наголосила на необхідності надавати абітурієнтам з окупованих територій можливість вступати за спрощеною процедурою (тобто без ЗНО) до широкого кола українських університетів.
«П’ять років ми надаємо доступ лише до обмеженого переліку вишів. Мені здається, що за п’ять років така сегрегація себе потихеньку вичерпує. Ми маємо переосмислити доступ для цих абітурієнтів, наших студентів, до наших же закладів вищої освіти. І починати його змінювати, переглядати правила вступу до вишів. Крім того, ми повинні працювати над адаптацією абітурієнтів з окупованих територій в українських університетах», – каже Ганна Новосад.
Міністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та ВПО Оксана Коляда продовжила тему інтеграції дітей з зони конфлікту та зазначила, що уряд повинен розробити програму для підтримки та мотивації цих дітей, щоб вони змогли конкурувати під час вступу в українські виші.
Постійний представник президента України в Криму Антон Кориневич наголосив, що держава має сприяти відновленню і встановленню зв’язків з дітьми та молоддю на тимчасово окупованих територіях.
«На цих територіях в закладах освіти ведеться освітня політика щодо знищення української ідентичності у цих дітей. Ця цілеспрямована політика ведеться для створення умовного радянського громадянина, який не знає своєї історії, культури, традицій. Зараз лише 250 дітей в Криму навчаються українською мовою. Якщо ми не будемо відновлювати зв’язки з дітьми в Криму, в майбутньому буде покоління, яке майже нічого не знатиме про Україну», – зазначає Антон Кориневич.
В рамках теми про інформаційну стратегію України міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський повідомив про новий державний український російськомовний канал, який має боротися з російськими фейками: його мають запустити через три місяці. За допомогою цього каналу міністерство планує боротися з фейками. Так, за задумом чиновників, медіа розповідатиме, що насправді відбувається в Україні, зокрема й у художньому форматі.
Окремо Бородянський додав, що боротися з дезінформацією на території непідконтрольного Донбасу планують за допомогою освіти.
«Ми будемо запрошувати молодь, студентів приїжджати на нашу територію та дивитися, яка країна зсередини, що в нас відбувається», — сказав Володимир Бородянський.
Також на форумі виступив колишній політв’язень, режисер Олег Сенцов. Він сказав, буде підтримувати президента, якщо той припинить війну та зламає корумповану систему в Україні. Але якщо система зламає президента – він не мовчатиме.
«Я не є прихильником ані пана Порошенка, ані пана Зеленського, я прихильник лише народу, об’єднаного під назвою держава Україна, і завжди виступатиму тільки за її інтереси», — наголосив Сенцов.
В другий частині форуму у дискусійній панелі про перехідне правосуддя та постконфліктне врегулювання взяла участь менеджерка з адвокації Центру права людини ZMINA Олена Луньова. Вона зазначила про необхідність впровадження перехідного правосуддя вже зараз – комплексу дій, що дозволять Україні перейти від конфлікту до миру:
«У нас наразі багато питань, які передбачає перехідне правосуддя. І обговорювати їх ми маємо вже зараз. Пошук відповідей може як і об’єднати українців, так і роз’єднати. Тому ми маємо думати, як говорити про цю концепцію та як правильно це транслювати суспільству».
фото надані організаторами форуму
На завершення «Форуму єдності» міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський подякував всім за участь та зазначив, що подібні заходи будуть проводитися регулярно задля постійного діалогу між владою та громадськістю.