ZMINA взяла участь у Саміті громадянського суспільства Ради Європи
Саміт громадянського суспільства Ради Європи (РЄ) відбувся в Гаазі, Нідерланди, 28 лютого – 1 березня 2023 року напередодні Саміту глав держав-членів Ради Європи. Менеджерка з міжнародної адвокації ZMINA Тетяна Жукова взяла участь у заході та підготувала заяву про роль Ради Європи в забезпеченні відповідальності за міжнародні злочини скоєні Росією в Україні.
Саміт у Гаазі зібрав 105 учасників з 27 держав-членів Ради Європи та двох держав, що не є членами. До того ж 57 учасників із 20 держав-членів РЄ та однієї країни, що не є членом, взяли участь у саміті онлайн. В рамках саміту було проведено дві панельні дискусії, кілька пленарних засідання та зустрічі 12 тематичних робочих груп, присвячених окремим проблемним сферам.
Учасники саміту спільно працювали над трьома документами – Гаазькою декларацією громадянського суспільства щодо реформування Ради Європи, заявою щодо ситуації в Туреччині та заявою про роль Ради Європи в забезпеченні відповідальності за міжнародні злочини скоєні Росією в Україні.
Представниця ZMINA Тетяна Жукова підготувала заяву у тісній співпраці з Регіональним центром прав людини та Центром громадянських свобод під час засідання робочої групи присвяченій ситуації в Україні, яка зібрала зацікавлених представників міжнародного громадянського суспільства. Вона містить наступні рекомендації Раді Європи, її органам і державам-членам:
- засудити російську агресію проти України та злочини, вчинені Росією в інших країнах і територіях, критикувати політику умиротворення та визнати Голодомор і депортацію кримських татар геноцидом проти українського народу та корінного народу;
- сприяти впровадженню орієнтованого на жертв підходу до процесів притягнення до відповідальності та компенсації;
- створити реєстр для документування доказів і заяв щодо збитків, загибелі та поранень у координації та на додаток до існуючих механізмів;
- сприяти прозорості та підзвітності в документуванні міжнародних злочинів, запуску процесу документування в інших країнах і сприяти координації зусиль між різними суб’єктами;
- гарантувати реалізацію державами-членами РЄ принципу універсальної юрисдикції щодо міжнародних злочинів вчинених Росією в Україні та його стандартизацію;
- виступати за створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії та сприяти його створенню.
Крім того, учасники Саміту розробили рекомендації щодо реформування РЄ та передали їх президенту Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Коксу, заступнику Генерального секретаря Ради Європи Бйорну Берге та представнику ісландського головування у Комітеті міністрів РЄ Мартіну Ейолфссону.
«Європа має реагувати на загрози мультилатералізму шляхом перезбирання основних цеглинок демократії. Повернення до основ. І активне громадянське суспільство залишається центральним елементом будь-якої демократії», – підкреслив Бйорн Берге.
Саміт був організований Кампанією за захист прав в Європі та Конференцією міжнародних неурядових організацій Ради Європи за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Європейського Союзу.