ZMINA взяла участь у зустрічі з делегаціями Ірландії та Литви, присвяченій руху України до ЄС
Державний міністр у справах Європи та оборони Ірландії Томас Бірн та заступник міністра закордонних справ Литви Сігітас Міткус зустрілися в Києві з представниками громадянського суспільства в межах їхнього візиту до України.

Під час зустрічі, яка відбулася 25 квітня, йшлося про прогрес України в інтеграції до ЄС, а також рекомендації і тіньові звіти організацій громадянського суспільства.
У заході також узяли участь посол Ірландії Джонатан Конлон, посолка Литви Інга Станіте-Толочкене та інші ірландські й литовські посадовці.
З боку організацій громадянського суспільства були присутні очільниця Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик, виконавчий директор Transparency International – Україна Андрій Боровик, співзасновник видання “Європейська правда” Сергій Сидоренко, президент Фонду “Східна Європа” Віктор Лях та директор програми “Європа і світ” Міжнародного фонду “Відродження” Дмитро Шульга.
У своєму виступі Тетяна Печончик зауважила, що в минулому Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України, який підготувала ZMINA в співпраці з Лабораторією законодавчих ініціатив, Transparency International Ukraine, “Адвокатом майбутнього” та Асоціацією правників України, було надано близько сотні рекомендацій, які стосуються прав людини, і деякі з них уже виконані, наприклад ратифікація Україною Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Загалом, за словами правозахисниці, попри повномасштабне вторгнення Росії та понад три роки в умовах воєнного стану Україна зберігає досить значний обсяг прав людини, а влада в цілому не обмежує непропорційно громадянські свободи.
Утім, як зауважила Печончик, існує низка проблемних аспектів, зокрема тих, які є задавненими проблемами, – невисока ефективність розслідування нападів на журналістів і активістів, неналежні умови утримання в місцях несвободи, неузгодженість національного антидискримінаційного законодавства з європейськими стандартами тощо.
Окремо вона звернула увагу на загрози незалежності інституції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, коли в умовах воєнного стану були ухвалені зміни до законодавства щодо можливості зняття Омбудсмана з посади в обхід профільного закону, через висловлення недовіри.
“Крім того, громадянське суспільство, правозахисна спільнота ніяким чином не залучені до процесу відбору Омбудсмана, всупереч Паризьким принципам“, – додала Печончик.
Нещодавно, за її словами, у парламенті був зареєстрований новий законопроєкт про Уповноваженого, який знову не розв’язує цих проблем.
Томас Бірн та Сігітас Міткус висловили відданість євроінтеграційному курсу України та продовженню необхідних трансформацій на цьому шляху.