ZMINA з партнерами підготували альтернативний звіт до Комітету ООН проти катувань: правозахисники оцінюють прогрес і виклики
Коаліція українських правозахисних організацій у співпраці з міжнародними партнерами підготувала альтернативний звіт до Комітету ООН проти катувань щодо виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання. Звіт буде представлено під час 82-ї сесії комітету, яка проходить із 7 квітня до 2 травня 2025 року в Женеві.

Над звітом працювали Центр прав людини ZMINA, ГО “Ukrainian Legal Advisory Group” (ULAG), ГО “Україна без тортур” та ГО “Freerights” у співпраці з міжнародною організацією World Organization Against Torture (OMCT).
Цей документ є альтернативним до урядового звіту. У ньому відзначено певний прогрес, зокрема розвиток національного превентивного механізму (НПМ), часткова імплементація Стамбульського протоколу тощо. Водночас автори наголошують на наявності систематичних проблем у сфері кримінальної юстиції та поводження з людьми в місцях несвободи.
У документі детально розглянуто низку важливих аспектів, пов’язаних з дотриманням Україною положень конвенції. Зокрема, аналізується, наскільки національне визначення катування відповідає Конвенції ООН проти катувань. Автори звіту досліджують процедури розслідування випадків катувань та інших форм жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження. Зокрема, чи є вони ефективними, незалежними та своєчасними.
Увага приділяється також забезпеченню базових прав осіб, позбавлених волі: доступу до адвоката, лікаря, інформування родичів про факт затримання, отримання інформації про обвинувачення та можливості звернення до суду. Окремий акцент зроблено на неприпустимості використання в суді свідчень, отриманих під тортурами або загрозою їхнього застосування.
У звіті висвітлено проблеми, пов’язані з умовами утримання в місцях несвободи, зокрема щодо перенаселеності, неналежного медичного забезпечення та поводження з вразливими категоріями осіб. Оцінюється також доступність механізмів компенсації та реабілітації для жертв катувань.
Ще одним важливим напрямом аналізу є діяльність національного превентивного механізму і здійснення незалежного моніторингу місць позбавлення волі. У звіті звертається увага на виклики, з якими стикаються правозахисники в Україні, а також на стан свободи громадянського суспільства загалом.
Окрему увагу у звіті приділено наслідкам збройного конфлікту: документуванню та розслідуванню тортур, вчинених у контексті російської агресії проти України.
Цей документ має на меті забезпечити комітет об’єктивною інформацією та сприяти неупередженій оцінці виконання Україною міжнародних зобов’язань.
Ознайомитися з текстом аналітичного звіту можна українською та англійською мовами.