Хто й за що переслідує активістку, яка ловить посадовців на плагіаті
Українська вчена, антиплагіатна й антикорупційна діячка Світлана Благодєтєлєва-Вовк зазнала погроз та переслідувань, які вона пов’язує зі своєю роботою.
Хто така Світлана Благодєтєлєва-Вовк та чим займаються антиплагіатні активісти
Світлана Благодєтєлєва-Вовк – активістка, голова ГО “Точка росту: освіта і наука” і координаторка антиплагіатної ініціативи “Дисергейт”. У межах цієї ініціативи українські науковці викривають плагіат у наукових роботах, зокрема в працях високопосадовців. Серед відомих осіб, яких викрив “Дисергейт”, – Катерина Кириленко, завідувачка кафедри філософії КНУКіМ та дружина колишнього віцепрем’єр-міністра В’ячеслава Кириленка; експрем’єр-міністр Арсеній Яценюк; колишні міністри освіти Станіслав Ніколаєнко та Лілія Гриневич; чинний голова Комітету Верховної Ради з питань освіти Сергій Бабак. Віднедавна в цьому списку й в.о. міністра освіти та науки Сергій Шкарлет. На початку літа, коли Шкарлет був ректором Чернігівського технологічного університету і лише ходили чутки про призначення його міністром, “Дисергейт” знайшов перший плагіат у його дисертації. Тоді вчені та освітяни влаштували біля Верховної Ради акцію протесту, нагадуючи, що в минулому Шкарлет був членом Партії регіонів та отримував нагороди від міністра-українофоба Дмитра Табачника. До того ж під час керівництва Шкарлета Чернігівський університет купив за бюджетні гроші елітний автомобіль за 1,5 млн грн.
Шкарлет таки став виконувачем обов’язків міністра попри вимоги громадськості не призначати на цю посаду недоброчесну особу: голосів у парламенті не знайшлося, а для посади в.о. потрібне лише рішення уряду. Викриття плагіату в його дисертаціях продовжилися. Світлана Благодєтєлєва-Вовк подала відповідні заяви в Міністерство освіти і науки та в Національне агентство з питань забезпечення якості освіти. Агентство визнало, що плагіат у тексті є. Тепер Шкарлет хоче скасувати це рішення через суд.
Власне, таке викриття недоброчесності високопосадовців не призводить ні до чого, крім розголосу: вони не втрачають через це посад і фактично не жертвують своїми репутаціями. Історія із Сергієм Шкарлетом поки що найрезультативніша.
У чому полягає переслідування
Заяви до відповідних установ про виявлення плагіату в дисертаціях підписує пані Світлана як координаторка ініціативи. Після повідомлень у МОЗ та НАЗЯВО щодо Шкарлета, які були надіслані в середині червня, почалися кібератаки на сторінку активістки у фейсбуці: її постійно блокували без видимих причин.
“Відтоді я 11 разів була заблокована за неіснуючі порушення. Зараз триває 11-й бан, позавчора я вийшла з десятого. Тому це системна діяльність, яку ведуть проти мене невідомі особи“, – розповіла пані Світлана на пресконференції 7 жовтня.
У липні їй почали надходити листи й повідомлення з погрозами, здебільшого сексуального характеру, спочатку на електронну пошту, а потім у телеграм. Крім того, в повідомленнях містилися фотографії будинку та під’їзду, де живе активістка, а згодом і фото її самої біля дому. Пізніше у дверях квартири хтось двічі залишив записки аналогічного змісту.
Повідомлення та записки зачитали на пресконференції, яку влаштували правозахисні організації, проте з етичних міркувань ми їх не цитуватимемо. Переслідувач у них розповідає, що декілька разів наближався до пані Світлани, фантазує про зґвалтування в публічному місці. Натякає, що залишив свої біологічні рідини на дверях її квартири, зізнається, що стежить за нею, додає фото. У деяких повідомленнях переслідувач стверджує, що вони знайомі, але пані Світлана його не знає.
Обидва візити до дверей квартири зафіксувала камера спостереження. На відео видно, як чоловік у шортах, футболці та панамі заходить у під’їзд, знімає свої дії на телефон та комусь телефонує, говорить із сусідами, не ховається від них.
Байдужість поліції
2 вересня, після чергового візиту переслідувача під двері квартири, пані Світлана викликала поліцію. “Спочатку приїхала патрульна поліція. Вони не хотіли їхати, але я наполягла. Потім я кілька разів просила їх викликати слідчо-оперативну групу, вона приїхала, прийняла заяву”, – розповіла вона.
Проте заяву про злочин оформили неналежно та зареєстрували як звернення громадян. Лише після анонсу пресконференції, 6 жовтня, пані Світлана та її адвокатка Лідія Дмитрусь отримали повідомлення про відкриття кримінального провадження. Заяву начебто зареєстрували в Єдиному реєстрі досудових розслідувань ще 13 вересня, у чому пані Світлана сумнівається.
“Світлана написала заяву 2 вересня. До витягу, який ми отримали тільки сьогодні, минув місяць. Заява була внесена в реєстр 13 вересня, через 11 днів – це дуже багато. Крім того, якщо її внесли 13 вересня, Світлана вимагала в заяві письмово їй про це повідомити з витягом. Витяг ми отримали тільки сьогодні. Два дні тому ми були впевнені, що ця заява взагалі не внесена, оскільки жодної інформації про це в нас не було”, – каже адвокатка. 7 жовтня почалися слідчі дії і пані Світлану почали допитувати.
Активісти обурюються, що поліція не побачила злочину в переслідуванні та погрозах.
“Первинна реакція поліцейських: вони не побачили складу злочину в ознаках переслідування. А саме в тому, що сторонній чоловік приходить додому до Світлани, погрожує їй публічним зґвалтуванням, зізнається, що мочиться на двері її квартири. Поліція не бачить у цьому злочину і вважає такі повідомлення романтичними записками. Натомість поліція має знайти переслідувача, провести ефективне розслідування і притягнути винних до відповідальності”, – каже керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Людмила Янкіна.
Зараз проводиться досудове розслідування за ч. 1 ст. 182 Кримінального кодексу – “Порушення недоторканності приватного життя”. Проте пані Світлана та її адвокатка вимагатимуть перекваліфікації за ст. 153 ККУ – “Сексуальне насильство”.
“Хочу наголосити, що за Кримінальним процесуальним кодексом від моменту отримання заяви про злочин поліція має 24 години, щоб внести цю заяву до ЄРДР і почати кримінальне провадження. У нашій ситуації минув більш ніж місяць, а це величезне порушення. Друге порушення: попри всі докази погроз зґвалтуванням поліція кваліфікує таку поведінку за значно м’якшою статтею”, – додає виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк.
Під час пресконференції під дверима приміщення перебували кілька десятків поліцейських, проте це одноразова акція. За словами пані Світлани, вона проситиме про охорону, але не знає, чи отримає її.
Чому переслідування може бути системним і спланованим
Попри те що поліція відмовлялася приймати заяву про злочин, дії переслідувача не схожі на звичайні знаки уваги. Ба більше, пані Світлана та правозахисниці вважають, що це може бути не особиста ініціатива, а спланована акція. Адже переслідування почалися одразу після подання до МОН і НАЗЯВО заяв про плагіат Шкарлета. Сама Благодєтєлєва-Вовк не береться стверджувати, що між цими фактами є зв’язок, і сподівається на слідство. Проте активістки припускають, що цю версію не можна відкидати.
“Мені з боку здається, що хронологія подій дуже очевидна. Досить логічним здається висновок, що це помста з боку Шкарлета. Це одна з версій. Я переконана, що поліція повинна її розглянути”, – каже Каленюк.
До того ж фізичні переслідування супроводжуються постійними банами в соціальній мережі. Крім того, напередодні пресконференції в інтернеті з’явилися матеріали, спрямовані на дискредитацію пані Світлани. Вони почалися з допису у фейсбуці блогера Дениса Гороховського, який заявив про “атаку соросят на в.о. міністра освіти Шкарлета” (довідка: соросята – термін, яким російська та проросійська пропаганда називає прозахідних активістів, походить від імені американського бізнесмена і філантропа Джорджа Сороса). Гороховський стверджує, що Благодєтєлєва-Вовк була засуджена у 2010 році за зґвалтування власного чоловіка, і дає посилання на новину невідомого сайту, датовану 2015 роком. Пані Світлана звинувачення називає абсурдом, у Єдиному державному реєстрі судових рішень таку справу знайти теж не вдалося. Допис Гороховського майже дослівно опублікували, зокрема, на сайті “Капітал”, де вже розміщувалися матеріали в інтересах Шкарлета. Самого Гороховського цитують як “експерта” переважно російські та проросійські сайти.
“Стилістика фейку та повідомлень, які я отримувала, дуже подібна. Думаю, це свідчить про те, що вони виникають в одній групі або це робить одна людина”, – каже пані Світлана. Вона планує позиватися проти тих, хто поширює про неї неправдиві та дискредитаційні повідомлення.
Джерело: Тиждень.ua