Позиція Росії на всіх міжнародних майданчиках — несприйняття реальності та майстерне вміння підміняти поняття — юристка
Про рішення Європейського суду щодо краху лайнера MH17 говорили з Наталією Охотніковою, дослідницею в ZMINA Центр прав людини, юристкою з топ-10 юристів, що практикують в Європейському суді з прав людини.
Ведучі: Вікторія Єрмолаєва
Гостi: Наталія Охотнікова
Європейський суд із прав людини визнав Росію винною у загибелі пасажирів і членів екіпажу лайнера рейсу MH17. Це винесення історичне. Хоча Росія й відмовилася виконувати будь-які рішення Європейського суду.
Літак здійснював рейс Амстердам (Нідерланди) — Куала-Лумпур (Малайзія). Його збили у небі над Донецькою областю 17 липня 2014 року. У регіоні велися бої між підтримуваними Росією бойовиками так званої «ДНР» та українською армією. Загинули 298 пасажирів і членів екіпажу.
Наталія Охотнікова: Це дійсно історичне рішення. Не тільки щодо юрисдикції відповідальності цього літака. Туди увійшли ще 2 дуже важливі міждержавні заяви. По-перше, заява України проти Росії, яка стосується подій на сході України. Саме щодо цієї заяви суд встановив безпрецедентну правову позицію: РФ — держава, що відповідає за події, які відбувалися, починаючи з 11 травня 2014 року. Друга, дуже важлива річ — Європейський суд розглянув скаргу українського уряду відносно примусового вивезення дітей на територію РФ.
Європейський суд — це суд, який притягає до відповідальності держави. Насамперед до фінансової відповідальності. Він визнає чи не визнає порушення Європейської конвенції та призначає до виплати певні суми.
Рішення щодо літака і сталося, і не сталося. Нам би дуже хотілося, щоб воно було винесено. Днями суд виніс рішення про проходження юридичного фільтра. Тепер на нас чекає щонайменше рік виписування судом рішення визнання чи невизнання порушень щодо кожного епізоду, які були в заявах. Це буде не швидко. Ми ж знаємо, що в Європі це швидко не робиться.
- Росія відмовляється виконувати рішення Європейського суду. В історії вже були такі випадки.
Це важко осягнути скільки ми можемо та маємо застосувати механізмів для того, щоб Росія зазнала відповідальності. Дуже багато юристів і юристок зараз веде цю боротьбу. Готують матеріали, документи. Позиція Росії на всіх міжнародних майданчиках — несприйняття реальності та майстерне вміння підміняти поняття.
Ми не тішимо себе ілюзіями, що Росія добровільно визнає певні рішення та захоче сплатити певні суми. Але це тільки перший крок. Я впевнена, будуть інші юридичні кроки. Це рішення запустить ланцюжок інших рішень.
Повну розмову можна послухати тут.